אזור תוכן ראשידלג על אזור תוכן ראשי

הרוקמות

 

"הרוקמות" – קבוצת הרוקמות בשדרות

קבוצת הרוקמות בשדרות הכוללת כ11 נשים קמה מחדש לפני שנה (2016), במטרה לשמר את האומנויות האתיופיות המסורתיות, להגדיל את ארגז הכלים העסקי מודרני של המשתתפות בפרויקט, להרחיב את האפשרויות התעסוקתיות ולהוות קבוצה קהילתית תומכת עבורן ובעתיד עבור מעגל משתתפים רחב יותר.

בשלב זה המוצר המרכזי הינו מזוזות רקומות כשהמטרה היא לפתח מרחב של סדנאות בו ישתמרו ויועברו לדור הבא ולאנשים ונשים שלא מקהילת יוצאי אתיופיה אומנויות הרקמה, שזירת הסלים והפיסול הקראמי.

מסתבר, כי לא פעם (כמו שקורה גם בקבוצות עולים מתפוצות אחרות) בני העולים מאתיופיה שנולדו בארץ אינם ערים לאוצרות התרבותיים שהביאו איתם ההורים שעלו מאתיופיה. לעיתים, אפילו ניכר זלזול ביחס של בני הארץ לבין "דור יוצאי מצרים" שנראה לצעירים כמו נטוע בעולם שהיה ואיננו. לפיכך החזון של פרויקט הרוקמות הוא לא רק לשמר את האומנויות המסורתיות אלא גם לחבר בין הדורות, לחבר בין "שם" ל"כאן". בנוסף, אנו מאמינות כי כאשר תיחשפנה הנשים יוצאות אתיופיה לכלי השיווק המודרניים ותזכינה להערכה מקהל צעיר לא רק שהן תעבורנה תהליך של העצמה אלא גם כל הקהילה הבין דורית כולה.

כדי להגיע למימוש חזון זה אנו מבקשות לפעול בדרכים שונות להעצמת הפרויקט והפיכתו עם השנים לעסק חברתי הממן את עצמו עומד על רגליו שלו ומסוגל לתרום חזרה לקהילה. השאיפה היא לשלם לרוקמות שכר הוגן בגין אמנותן, להכשיר אותן לפעילות עסקית נוספת בקבוצה ולייצר פעילות תומכת נוספת להרחבת ארגז הכלים הכלכליים – פיננסים של הקבוצה.

במסגרת "פסטיבל אורבני",  "הרוקמות" יפתחו דוכן מכירת מזוזות ובו תתבצע עבודת התפירה מול  עיני הקהל.

g

t

n

עבור לתוכן העמוד