ביוזמת דוידי: פורום תעסוקה עירוני

ביוזמת דוידי: פורום תעסוקה עירוני

עם פרוץ משבר הקורונה והבנת גודל המצוקה הקים ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, פורום תעסוקה עירוני שעיקר מטרתו היא לסייע לתושבים שהוצאו לחל"ת או פוטרו מעבודתם וכן לעצמאים שנאלצו לסגור את העסק. בשיתוף מנהלת שירות התעסוקה בעיר, אילנית אסיף, נפתחו קורסים שונים ומגוונים, מתבצעות שיחות ראיון עומק לתושבי העיר במטרה להבין מהם היכולות והרצונות ובהתאם להכשירם לעולם העבודה המשתנה, מתן כלים ותמריצים למעסיקים.

משבר הקורונה והסגרים שנכפו עלינו גרמו לצמצום כוח אדם בתעשייה, לסגירת בתי עסק, ולשכירים רבים להגיע ללשכת התעסוקה על מנת לדרוש אבטלה בגין פיטורים והוצאה לחל״ת.

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, הבין כבר בתחילת המשבר את גודלו והזמין לפגישה את מנהלת שירות התעסוקה בשדרות, אילנית אסיף. בפגישה שיקפה אסיף לדוידי את תמונת המצב הנוכחית של התעסוקה בעיר בשל משבר הקורונה, שמשמעותה העיקרית עליה באחוזי אבטלה מ-5% ל-28%.

"החלטתי לשים את סוגיית התעסוקה בראש סדר העדיפויות שלי ולהקצות לעניין את כל המשאבים הנדרשים על מנת לצמצם את נזקי משבר זה", אמר דוידי.

לפי הנחייתו, נבנה פורום תעסוקה ליציאה ממשבר הקורונה שאותו מובילה אילנית אסיף ושותפים לו מינהלת התעשייה והעסקים העירונית, גזבר העירייה, מרכז הצעירים, האגף לשירותים חברתיים ומערך הדוברות.

מטרת הפורום היא להבין את גודל המשבר, לבחון אלו אוכלוסיות נפגעו ולייצר קונסטרוקציות חדשות שיעמידו בחזרה את עולם התעסוקה למקום הראוי לו.

נבנתה תכנית עבודה בטווח הקצר ובטווח הארוך, תוך רתימה של כל הגורמים בעיר הנוגעים לתעסוקה.

התהליך החל במיפוי כלל המעסיקים בעיר (כאשר התהליך עדיין בעיצומו) על-מנת לבחון את המצוקות של המעסיקים ולהתאים את הפתרונות בהתאם למצוקות, כאשר המענה כולל גיוס כוח אדם והכשרה בהתאמה למעסיקים.

כמו כן, התחילו העירייה ושירות התעסוקה בשיווק של קורסים ממומנים על-ידי שירות התעסוקה ומלגות ראש העיר.

לדוגמה: קורס בודקי תוכנה, קורס מנופאים (עגורנים), אשר הונגשו במיוחד לתושבי שדרות.

במקביל נבחנים קורסים והכשרות בהתאם למשרות נדרשות במשק בענפים השונים: בניה, רפואה, סטארט-אפ וכדומה.

נעשים מאמצים גדולים להביא לעיר מעסיקים חדשים אשר יספקו מקומות עבודה חדשים, לאוכלוסיות ולמשרות ייעודיות, קרי משרות אם, משרות להורים יחידניים.

המהלך הזה כלל בתוכו את ״המבצע״ שיזם דוידי במהלך חודש אוגוסט של "משלוחים בשקל" העירייה סבסדה 5,000 משלוחים אשר הטיבו עם בתי העסק המקומיים ועם התושבים שלא נאלצו לצאת מהבית ולהסתכן בהידבקויות מיותרות. לקראת ראש השנה יצאה העירייה במיזם נוסף "שדרותים קונים בשדרות", שמטרתו השארת הכסף של התושבים בעסקים המקומיים. העירייה החליטה להאריך את המבצע עד סוף חגי תשרי, כאשר התושבים מתבקשים לקנות ב-150 ₪, להכניס את החשבוניות לתיבות הגרלה הפזורות בעיר והזוכים מקבלים 150 ₪ לקניה חוזרת בעסקים בעיר.

"החשיבה שלנו היא מחוץ לקופסה, אנו מעודדים, מתמרצים ומסבסדים יצירת תחומי עבודה חדשים, נותנים מענה למצוקות קיימות ובכך מזניקים את העיר למקום של עשייה ופריון", אומר דוידי, "אני רואה חשיבות אדירה להזדמנות זו, הן של המעסיקים והן של התושבים".

דוידי מתכוון לעדכן את התושבים בפלטפורמות קבועות אחת לתקופה על קורסים חדשים, הכשרות ומידע רלוונטי נוסף למעסיקים ולמועסקים.

אילנית אסיף: "כדי לשנות את המציאות המאוד מורכבת שנקלענו אליה נדרשים אנו לעשות התאמה לעולם העבודה שנכפה עלינו, לנקוט בפעולות מעשיות ופרקטיות,

לרתום את כל הגורמים שנוגעים בתעסוקה ולשתף פעולה, אך כדי שכל זה יקרה נדרשים רצון טוב ומעטפת תמיכה. אני רוצה להוקיר ולהודות לראש העיר אלון דוידי על האמון והתמיכה בכל ההיבטים, אני מאמינה שבעבודה משותפת ומאומצת נצמצם את המצוקה ונראה בתקופה זו הזדמנות: למקומות עבודה, הכשרות ושיתופי פעולה חדשים".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *