בשדרות דואגים לבני משפחה של חולי דמנציה

בשדרות דואגים לבני משפחה של חולי דמנציה

עיריית שדרות קיימה ערב הסברה עבור תושבי העיר, שהנם בני משפחה המטפלים באדם זקן החולה בדמנציה. בני המשפחה גם קיבלו ערכות מקצועיות העוזרות בפעילות עם אנשים הסובלים מבעיות זיכרון. ראש העיר, אלון דוידי: "בשל מורכבות מחלות הדמנציה והאלצהיימר, חשוב גם לטפל בבני המשפחה המטפלים".

האגף לשירותים חברתיים בעיריית שדרות ובו "היחידה לבני משפחה מטפלים", מלווה מדי יום בני משפחה שמתמודדים עם אתגרים בטיפול של אדם שנמצא בגיל הזקנה. המטרה של היחידה היא לתת מענה טיפולי מקיף עבור בני המשפחה שמטפלים. כלומר, ישנו רצון להיטיב עם התמודדותם של בני המשפחה ולהעניק להם תמיכה וליווי עם העומס הטיפולי שאיתו הם חיים.

כחלק מפעילות היחידה, ביום רביעי התקיים ערב הסברה עבור בני משפחה שמטפלים באדם זקן אשר חולה בדמנציה. הפעילות הועברה על ידי נציגה מעמותת עמד"א (עמותת סיוע בנושא אלצהיימר ודמנציה). כמו כן, במהלך הערב הוסבר לבני המשפחה מהי דמנציה, מהם התהליכים והשלבים של כל אדם שמתמודד עם שינויים קוגניטיביים וגם את החשיבות של מעקב אחרי תסמיני המחלה.

בנוסף, חולקו למשתתפים ערכות פעילות שנרכשו על-ידי האגף לשירותים חברתיים. מדובר בערכה מקצועית – "קשרים וכישורים" – שעוזרת בפעילות משותפת עם אנשים שסובלים מבעיות זיכרון, הכוללת משחקי חשיבה לשימור ושיפור יכולת הזיכרון. המטרה של הערכה היא לגרות את מגוון כישוריו של האדם וזאת על מנת לשמר קשרים וכישורים מוחיים בינאישיים בדרך מהנה ומשמעותית. ניתן עוד לומר כי, הערכה מסייעת בשימור היכולות הקוגניטיביות, החושיות, המוטוריות, החברתיות והאטת קצב התדרדרותם, שיפור איכות חיים וחיוניות החולה. בזכות פעילות זו, בני המשפחה יצאו עם ידע וכלים להמשך טיפול בבן משפחה שמתמודד עם בעיות בזיכרון.

חשוב לציין, כי "היחידה לטיפול בבני משפחה מטפלים" הוקמה לפני מספר חודשים על-ידי המדור לטיפול בזקן במלש"ח. קיימת חשיבות בטיפול בבני משפחה שמטפלים באדם בגיל הזקנה, במיוחד בזמנים אלו שאנו מתמודדים גם עם התפשטות נגיף הקורונה. כמו כן, לפרטים נוספים ניתן לפנות לעו"ס חנה אוחיון באגף לשירותים חברתיים בעירייה.

ראש העיר, אלון דוידי: "הטיפול בבן משפחה בגיל הזקנה שמתמודד עם מחלה קשה או מצב בריאותי מאתגר, יכול להיות מורכב גם פיזית וגם רגשית. לכן, חשוב מאוד לטפל גם בבני משפחה שמטפלים ולא רק במטופל עצמו. בני המשפחה זקוקים גם לתמיכה ולהכוונה נכונה, ולשם כך האגף לשירותים חברתיים ובו "היחידה לבני משפחה מטפלים", מספקים מידע בנושא שירותים, זכויות, נותנים תמיכה פרטנית ועושים ימי עיון וסדנאות בתחומים הרלוונטיים".

מחזיקת תיק שירותים חברתיים, חברת המועצה אלונה רבינוביץ' אליהו: "אנו פועלים רבות על מנת לטפל ולסייע לקבוצת הגיל השלישי, ובפרט בבני משפחתם שמטפלים בהם. באגף לשירותים חברתיים ישנו צוות מקצועי שדואג לזהות את צרכי האוכלוסייה ולהעניק להם את הסיוע הנדרש".

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *