בשורה גדולה לשדרות: הממשלה אישרה מאות מיליוני ₪ למען תושבי העיר

בשורה גדולה לשדרות:

הממשלה אישרה מאות מיליוני ₪

למען תושבי העיר

לאחר מאבק ארוך של ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, בשיתוף ארבעת ראשי המועצות בעוטף עזה, אישרה השבוע הממשלה את תוכנית ההטבות הגדולה ביותר בשנים האחרונות לשדרות ועוטף עזה – תוכנית חיזוק החוסן האזרחי בשדרות וביישובי העוטף שעלותה כ-1.1 מיליארד שקל. דוידי: "זו בשורה גדולה מאוד לעשרות אלפי התושבים בעוטף שמתמודדים עם מציאות טרור 20 שנה והם הגיבורים הגדולים של המדינה". 

לאחר מאבק ארוך ועיקש של ראשי חמש רשויות העוטף – שדרות, שער הנגב, שדות נגב, חוף אשקלון ואשכול, שנפגשו בחודשים האחרונים עם כל שר ושרה בממשלה וקידמו את היוזמות ב-29 משרדי ממשלה רלוונטיים ושונים, אושרה ביום ראשון בישיבת הממשלה תוכנית חדשה לחיזוק החוסן האזרחי, לשנים 2021-2022. התוכנית תחליף את התוכנית הנוכחית לחיזוק החוסן בשדרות ועוטף עזה אשר מסתיימת בסוף שנת 2020. מדובר בבשורה של ממש לרשויות העוטף, מכיוון שבהעדר תקציב מדינה לשנת 2021 וכל זמן שלא אושרה התוכנית החדשה – כל ההטבות לצד ההשקעה במנועי הפיתוח של האזור, היו אמורות לפוג בעוד כחודש.

בצעד ראשון וקריטי, התוכנית כוללת אישור מחדש של כל התקציבים הקיימים, שהם הכרחיים להמשך חיזוק ההתיישבות בעוטף עזה ושדרות. האפשרות שתקציבים אלו יבוטלו בעוד כחודש היוותה איום קיומי על האזור. בין היתר, אושר המשך הענקת הטבות המס של 20% לתושבי העוטף עד יגיעה אישית של 241,800 ₪ בשנה, הארכת ההטבה של הנחה בארנונה למגורים של 45%    והנחה בארנונה לעסקים ותעשייה של 39%.

בין הבשורות לעיר שדרות, כתוצאה מהחלטת הממשלה: הודעת משרד הבריאות כי יפעל לקידום מוקד רפואי מתקדם בשדרות בשיתוף בית חולים כללי; הצבת שתי ניידות טיפול נמרץ בשדרות, השתתפות של משרד הבריאות והמשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל במימון מוקד "טרם" ובכך לא יידרש מימון מהעירייה; הקמת שתי תחנות טיפת חלב ממוגנות בשדרות על-ידי משרד הבריאות בסכום של 4 מיליון שקלים לשנתיים, המשך הפעלת מרכז החוסן בעיר בסכום של 12.2 מיליון שקלים בכל אחת מהשנים על-ידי משרד הבריאות.

משרד הפנים יקצה בשנתיים הקרובות מענק ביטחוני לעיריית שדרות בסכום של כ-70,000 מיליון ₪ וכן מענק פיתוח של כ-35 מיליון ₪ לשנתיים.

משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים יקצה מיליוני שקלים לטובת פעילות קהילתית לאוכלוסיות רווחה, תוכניות לנוער וצעירים, מיגון מרכזי יום וכן לטובת בינוי מעונות יום. בנוסף, הורים לילדים במעונות יקבלו בשנים תשפ"ב-תשפ"ג דרגת סבסוד 3, ללא קשר לשיעור ההכנסה לנפש.

התוכנית גם כוללת בתוכה תקציבים ייעודיים לפיתוח האזור גם בנושא התעסוקה – מינהל אזורי תעשייה הונחה לפעול לתכנון, שדרוג וביצוע סקרי היתכנות של אזורי התעשייה בשדרות וכן גיבוש תוכנית סיוע להקמה, הרחבה או שיפוץ מבני להשכרה להייטק.

המשרד להשכלה גבוהה ומשלימה יקצה מיליוני שקלים לפעילויות חינוך בלתי פורמלי וכך גם משרד החינוך שימשיך לתקצב את "חוג לכל ילד" ופעילויות בית ספרית מיוחדות וכן שעות טיפול וייעוץ רגשי לילדים וצוותי הוראה.

משרד התרבות והספורט התחייב למיליוני שקלים עבור פעילויות ספורט ותרבות ומשרד הקליטה והעלייה למאות אלפי שקלים לתוכניות קליטה בקהילה.

מבחינה תחבורתית, צומת הכניסה לשדרות מכיוון הבריכה (כביש 232) יוסדר בעלות של 7 מיליון שקלים וכך גם הכניסה המזרחית לשדרות מכיוון אזור התעשייה שתשודרג בסכום של 8 מיליון שקלים.

התוכנית גם עוסקת ביצירת עוגני צמיחה והתפתחות כלכלית בעתיד- הקמת מרכז חדשנות אזורי, העתקת מפעלים לעוטף עזה, הקמת אזורי תעשייה בינלאומיים צמודי גבול, הקמת פרויקטים לעידוד הצמיחה הדמוגרפית בעוטף עזה, טיפול בפסולת חקלאית, הקמת מרכז אזורי לאגריטק וחקלאות מתקדמת לצד מרכז מדיה אזורי.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש ב"זום" טרם אישור ההחלטה עם חמשת ראשי הרשויות – אלון דוידי משדרות, אופיר ליבשטיין משער הנגב, תמיר עידאן משדות נגב, גדי ירקוני מאשכול ואיתמר רביבו מחוף אשקלון – ועם שר האוצר, ישראל כ"ץ ושר הפנים והשר לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, אריה דרעי. בפגישה ברכו החמישה על התוכנית שאושרה והודו לכל המעורבים בגיבושה. בנוסף, חמשת ראשי הרשויות הביעו את החששות שלהם מהעדר היציבות הביטחונית באזור.

"לאחר שהבאנו לפני כמה שבועות בשורה על הקמת יישוב חדש בעוטף עזה, אנחנו מביאים היום בשורה נוספת – תכנית סיוע רחבת היקף של למעלה ממיליארד ש"ח ליישובי העוטף", אמר נתניהו, "נמשיך לתמוך ולמנף את העוטף, אף על פי שאנחנו רואים גם בעוטף וגם באשקלון ביקוש הולך וגובר לדירות. המדיניות הביטחונית התקיפה שלנו – כפי שבאה לידי ביטוי רק אתמול, על כל פגיעה שמכוונת כלפינו – לצד חיזוק החוסן האזרחי והתנופה באזור הם המענה האמיתי לארגוני הטרור. הם באים לעקור, אנחנו באים לנטוע".

דוידי אמר בישיבה: "חשוב להודות לכמעט 60,000 תושבים שהם הגיבורים שלנו, הילדים שלנו, הם האנשים המיוחדים ביותר, הם חוד החנית של מדינת ישראל ומהווים דוגמה ומופת לטובת העדפת החיים על פני הטרור. אני מודה לחבריי ראשי הרשויות על המשימה המשותפת שכולנו נרתמנו אליה, לכל הפקידים שסייעו, למנכ"לי המשרדים, לשרים שבאו לקראתנו וכמובן לראש הממשלה על ההליכה איתנו במשך שנים רבות למען האזור ותושביו".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *