בשעה טובה ומוצלחת: נחתם הסכם הגבולות שדרות-שער הנגב

בשעה טובה ומוצלחת:

נחתם הסכם הגבולות שדרות-שער הנגב

כעת זה רשמי: שר הפנים, אריה דרעי, חתם השבוע על הסכם הגבולות בין עיריית שדרות לבין המועצה האזורית שער הנגב, עליו חתמו בשעתו ראש העיר, אלון דוידי, וראש המועצה הקודם, אלון שוסטר. בעקבות אישור משרד הפנים וועדת הגבולות, יעברו אלפי דונמים משער הנגב לשדרות לצורך התפתחותה של העיר ופיתוח אזורי תעסוקה ותעשייה משותפים. דוידי: "זה רגע היסטורי ואני שמח שעשינו אותו יחד".

לקראת סוף שנת 2016 פנה ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, למשרד הפנים בבקשה להרחיב את שטח שיפוטה של העיר לשטחים המצויים בשטחה של מועצת שער הנגב וכן לשנות את חלוקת ההכנסות.

משרד הפנים מינה את הוועדה הגיאוגרפית דרום לדון בשינויי הגבולות עם הרשויות ובחודש יוני 2018, הגיעו דוידי וראש המועצה דאז והיום שר החקלאות, אלון שוסטר, להסכמות יחד עם הצוותים המקצועיים וחתמו על הסכם גבולות חדש בין שתי הרשויות וחלוקת ההכנסות ביניהן. לפי ההסכם, כ-4,000 דונם יועברו משער הנגב לשדרות לטובת מימוש הסכם הגג עליו חתמה העירייה עם המדינה כשהמטרה היא להרחיב את העיר ולתת פתרונות תעסוקה למשפחות הרבות שמתגוררות בעיר ואלו שצפויות להגיע וזאת על-ידי הקמת שכונות מגורים ושטחי תעשייה חדשים.

סיבה נוספת להסכם החדש היא הגדלת ההכנסות של העיר שדרות כדי לאפשר מתן שירותים מיטבי לתושביה.

שדרות ושער הנגב המתינו רבות ששר הפנים יחתום על ההסכם, דבר שנמשך זמן רב בשל היעדר ממשלה קבועה וכאמור כעת, משיש ממשלה, חתם השר דרעי על ההסכם אותו הגיש לו מנכ"ל המשרד, מרדכי כהן.

כתוצאה מההסכם, מוקמות ויוקמו שלוש שכונות מגורים חדשות בצפונה של העיר: 'שדרות בפארק', 'הבוסתנים' ושכונה נוספת שבתכנון, מה שבעצם יוביל להרחבת העיר באלפי משפחות חדשות ואפשרות לשיפור דיור למשפחות קיימות.

יתר על כן, יקימו שכונה עתידית נוספת אשר תעטוף את "כפר איבים" הקיים. בנוסף, יוקם סמוך לעיר, בתחילתו של כביש 334 ובהמשך לאזור התעשייה הקיים, אזור תעשייה חדש שייקרא "שרונים" שכבר נמצא בשלבי תכנון. כמו כן, יורחב אזור התעשייה "ספירים ב'", יוקמו אזורי תעשייה חדשים שייקראו "שמחה" וייבנו אזורי תעסוקה, הייטק ומסחר צמוד לתחנת הרכבת. חשוב לציין, כי בהסכם הגבולות הוחלט על העברתם של מתחם תחנת הרכבת וה"מול 7" בכניסה לעיר מתחום השיפוט של שער הנגב לתחום השיפוט של שדרות.

במהלך דיוני הוועדה, תמכו בהסכם רשות מקרקעי ישראל, משרד הבינוי והשיכון, לשכת תכנון מחוז דרום וכמובן הוועדה הגיאוגרפית שסיכמה: "הוועדה סברה כי ההסכם שחתמו הרשויות ביניהן ואשר הוצג לה מאוזן ושומר על האינטרסים של שתי הרשויות, הן בשאלת שינויי הגבולות והן בשאלת חלוקת ההכנסות ועל ממליצה לקבלו". גם ממונת המחוז במשרד הפנים הצטרפה להמלצת הוועדה.

לאור קבלת האישור על ההסכם, הזמין ביום ראשון האחרון דוידי ללשכתו את ראש מועצת שער הנגב, אופיר ליבשטיין, שהיה חלק מהותי מהתוואי הנוכחי של ההסכם והמשיך את קודמו שוסטר, והשניים הרימו יחד כוסית להצלחת שתי הרשויות.

ראש העיר, אלון דוידי: "זהו רגע היסטורי לתושבי שדרות ותושבי שער הנגב. אנו שתי רשויות שחיות אחת ליד השנייה במשך עשרות שנים ובניגוד לעבר, שהיו מאבקים על שטחים בין הקיבוצים לעיר, הצלחנו, ידידי אלון שוסטר בשבתו כראש המועצה, ואנוכי, להגיע להסכמות לטובת שני הצדדים, כדי להמשיך לפתח את האזור המקסים שלנו ולתת פיתרונות תעסוקה לכלל התושבים. אני מודה לכלל הגורמים המקצועיים שהיו חלק מהתהליך, לוועדה הגיאוגרפית, למנכ"ל המשרד וכמובן לשר דרעי שנתן את הגושפנקה".

ראש המועצה האזורית שער הנגב, אופיר ליבשטיין: "הסכם הגבולות הזה מייצג יותר מהכל את שיתוף הפעולה שלנו עם העיר שדרות. במקום להילחם על העוגה, אנחנו מגדילים אותה ביחד, לטובת תושבי האזור כולו. שער הנגב ושדרות חברו יחד על מנת לקדם את האינטרסים המשותפים שלנו – המרחב הכפרי לצד המרחב העירוני. ככה אנחנו נהנים האחד מיתרונותיו של השני. אני רוצה להודות לאלון שוסטר, ראש המועצה לשעבר ושר החקלאות הנוכחי, על שהוביל במשך שנים רבות את השותפות ואת הסכם הגבולות. תודה גם להנהגות הישובים שעבדו איתנו בשיתוף פעולה ואת כל מי שלקח חלק בתהליך הארוך. לבד אולי נרוץ מהר אבל יחד אנחנו רצים רחוק".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *