הושק המרכז הטיפולי בעזרת בעלי חיים בשדרות

הושק המרכז הטיפולי בעזרת

בעלי חיים בשדרות

בהשקעה של כ-3.5 מיליון ₪ מתקציבי JNF ארה"ב, משרד הבינוי והשיכון ו-JNF קנדה, נבנה לאחרונה המרכז הטיפולי בעזרת בעלי חיים בשדרות, שיאפשר להכפיל את כמות הטיפולים הפרטניים והקבוצתיים לילדי שדרות. במרכז החדש גם מרחבים מוגנים למקרה של צורך בהתמגנות. ראש העיר, אלון דוידי: "החזון שלי לאחר 'צוק איתן' והתממש בקטן, מתממש כעת בשיא תפארתו והכל למען ילדי שדרות שזקוקים לטיפול רגשי".

בשורה חשובה לילדי שדרות הזקוקים לסיוע רגשי בעקבות המצב הביטחוני. בימים האחרונים החל לפעול המרכז החדש לטיפול בעזרת בעלי חיים בעיר, לאחר עבודות של שנה בהשקעה של כ-3.5 מיליון שקלים מתרומה של JNF ארה"ב וכן של JNF קנדה ותקציב משרד הבינוי והשיכון.

המרכז החדש מרחיב את האפשרויות הטיפוליות עם שני חדרי טיפול פרטניים שיאפשרו לתת כ-210 שעות טיפול בשבוע. ב-5 השנים שהפינה קיימת, ניתנו בה כ-490 טיפולים פרטניים ו-44 קבוצתיים. במרחב החדש, יינתנו 180 טיפולים פרטניים ו-35 טיפולים קבוצתיים בשנה אחת – הכפלה של כמות הטיפולים בשנה.

בנוסף, המרכז החדש כולל ממ"ד ושני מרחבים מוגנים נוספים למקרה של אזעקה בעת טיפולים וצורך להתמגן. 

בין החיות שניתן למצוא במרכז החדש ויסייעו לילדים שיגיעו לטיפולים: עז, צב סודאני, תרנגולות, ארנבים מסוגים שונים, שרקנים, תוכים, צ'ינצ'ילות, נחשים, חומט כחול לשון, שממיות וחרדונים.

בשלב השני של הבנייה, ייבנו שני חדרי טיפול גדולים ממוגנים לקבוצות, שלכל אחד מהם תהיה חצר של בעלי חיים.

מזה 20 שנה חווה העיר שדרות ירי טילים לעבר האוכלוסייה, סבבי לחימה אינטנסיביים ואי שקט. אחוז גבוה מילדי העיר, שנולדו למציאות זו, סובלים מסימפטומים של טראומה: הרטבה, דריכות, קשיי הירדמות, היצמדות להורים, פחד וחרדה ועוד.

לאחר מבצע "עופרת יצוקה" הוקם בעיר, בהחלטת ממשלה, מרכז חוסן, הפועל הנותן מענה רגשי מקצועי בשגרה ובחירום לכלל התושבים הזקוקים לכך ומסייע בהתמודדות ובחזרה לתפקוד. ארבעה מרכזים דומים קיימים גם בארבע המועצות האזוריות בעוטף עזה.

לאחר מבצע "צוק איתן" (2014), הגה ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, רעיון להקים מרכז טיפולי ייחודי ואחר, שיאפשר לתת מענה רגשי נוסף לילדים שמתקשים לבטא את רגשותיהם "על ספת הפסיכולוג" וזקוקים לכלים מגוונים. בשיתוף פעולה עם הקואליציה הישראלית לטראומה, שאמונה על מרכזי החוסן, יצאה לדרך היוזמה להקים פינת חי טיפולית, שילדי שדרות החווים מצוקה עקב המצב הביטחוני, יוכלו להגיע לשם, לקבל טיפול מקצועי, להירגע, לטפל בבעלי החיים, לקבל כלים ולהתחבר לכוחות שלהם.

הטיפול בעזרת בעלי חיים הוא כלי עוצמתי המסייע לילדים ומתבגרים להביע  ולפרוק רגשות קשים, לחזק דימוי וביטחון עצמי, לגייס משאבי התמודדות ולפתח אמונה בעצמם. כמו כן, שיטה זו יעילה לטיפול במצבי טראומה, משבר ולחץ נפשי. הטיפול בעזרת בעלי חיים מאפשר להפוך ממטופל / נזקק / חסר אונים – למטפל, העוזר ומסייע לאחרים (בעלי החיים) הזקוקים לטיפולו. כך נוצר היפוך תפקידים המוביל לחוויות של העצמה, חוסן ומסוגלות. המגע עם בעל חיים פרוותי מנחם, מחזיר תחושה של ביטחון, ומרגיע את מערכת העצבים. טיפול זה מאפשר יציאה מתחושת הבדידות שמאפיינת את מערבולת הטראומה.

בפינת החי הטיפולית שהוקמה בסוף שנת 2015 במתחם בית ספר "שקמים" הישן, ליד כפר הסטודנטים "איילים", מתקיימים טיפולים פרטניים וקבוצתיים לילדי שדרות והעוטף, תוך שיתופי פעולה עם בתי ספר, ארגונים הפועלים בעיר ועוד.

במרכז מטופלים ילדים ונוער, בעלי מוגבלויות, עולים חדשים מקהילת בני המנשה, בני נוער בסיכון, ילדים המשתתפים בתוכניות של רווחה (אלימות במשפחה, הזנחה, מצוקה כלכלית ועוד).

המרכז מקיים פעילות קהילתית: ימי "שיא" לקהילות מהעיר, פעילות ממוקדת לשכונות לאחר אירועים ביטחוניים, קידום והכרות הגנה על בעלי חיים ועל הטבע, העסקה של בני שירות ומתנדבים בעלי צרכים מיוחדים ועוד.

בשעת חירום, המרכז נפתח למשפחות ויחידים שצריכים עזרה מיידית. התושבים מגיעים למקום, מעבדים את האירועים שחוו ונרגעים עם בעלי החיים. בנוסף, המקום מאפשר מפגשים חד פעמיים למשפחות שצריכות טיפול חד-פעמי לחיזוק המשאבים הפנימיים שלהם.

במרכז עובדים שמונה אנשי טיפול מנוסים, מומחים בטראומה, שמתפתחים ולומדים כל הזמן.

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי: "בחזוני ראיתי מרכז טיפולי אשר יהווה אבן שואבת לכל האזור כמקום מקצועי ואיכותי המטפל בכלל האוכלוסייה באופנים שונים ובהתאם לצורך. אני שמח היום לראות מרכז טיפולי רחב ידיים שייתן מענה לילדינו היקרים. כמי שמכיר את הצורך מהבית והסתייע בפינת החי, אני מודע היטב ליתרונות של טיפול מסוג זה ואין לי ספק כי מרכז טיפולי זה יחזק את החוסן והעמידה האיתנה המופלאה של תושבינו. אמשיך לפעול ללא לאות לטובת תושבי העיר ולחיזוק חוסנה של העיר שדרות".

שחר הרמלין מארגון JNF ארה"ב אמר: "ה-JNF  ארה"ב ניצב לצד שדרות מזה למעלה מעשור, לא רק בעתות חירום, אלא בכל עת ולאורך כל הדרך. אנו גאים להיות שותפים לצמיחתה של העיר, שהיא בין המהירות בארץ, ובטוחים שהמרכז הנפלא הזה לתרפיה בבעלי חיים, כמו כל הפרויקטים האחרים בהם אנו שותפים בשדרות, יתרום רבות לתושבי העיר ולהמשך חיזוקה".

מנהלת הקואליציה הישראלית לטראומה, טלי לבנון: "המרכז לטיפול באמצעות בעלי חיים מסמל שילוב של חזון, ניסיון ופרקטיקה. לקואליציה זכות גדולה להיות שותפה למימוש החזון של ראש העיר ולחיזוק החוסן של תושבי שדרות".

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *