חטיבת הגמלאים של שדרות יוצאת לדרך

חטיבת הגמלאים של שדרות יוצאת לדרך

עיריית שדרות והמתנ"ס מקימים בימים אלה את חטיבת הגמלאים, שתכלול גמלאים עצמאים, סיעודיים, תשושי נפש ומרותקי בית. החטיבה תדאג לאוכלוסייה זו בפעילויות לשעות הפנאי ונעזרת בקבוצת מיקוד, הכוללת גמלאים תושבי העיר.

לאחרונה, החליט ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, להעביר את תחום "גמלאים ונהנים" בעיר מהאגף לשירותים חברתיים בעירייה למתנ"ס העירוני. עם ביצוע המעבר, הכין המתנ"ס תוכנית אב, שאחד מיעדיה המרכזיים הינו הקמת חטיבת הגמלאים, בהתייחסות לכלל אוכלוסיית הגמלאים (עצמאיים, סיעודיים, תשושי נפש, מרותקי בית), כאשר יוקם צוות רוחב עירוני לאוכלוסיית הגיל השלישי שיתכלל את כל הגורמים המטפלים בגמלאים בעיר.

מטרת חטיבת הגמלאים לייצר מערך פנאי הכולל: טיולים, פעילויות ספורט, סדנאות, סיורים, סרטים ועוד. לפני כשבועיים קיים המתנ"ס קבוצת מיקוד המייצגת את אוכלוסיית הגיל השלישי, כאשר בין חברי הקבוצה היו: אלברט אבוחצירא, גמלאי של שירות בתי הסוהר, אילנה אמסלם, גננת בגמלאות, קורין כהן, מורה בגמלאות, רויטל אדף, בנקאית לשעבר, אנט עמר, גננת בגמלאות. מטרת הפגישה הייתה לשמוע את הצרכים העולים מהשטח בכדי שהצוות יוכל לבנות תוכנית המותאמת לצרכים של הגמלאים. הרעיון המרכזי היה לשדרג ולפתח את התחום הקהילתי של האזרחים הוותיקים.

בין הנושאים שעלו בישיבה: קבוצה מטיילת ב"שביל ישראל", תיאטרון לסבים וסבתות עם נכדים, הרצאות בראשי חודש, סדנאות בנושא גידול נכדים, התמודדות עם אתגרים וערבים פתוחים, כגון: ערב משחקי שולחן, טריוויה, ריקודי שנות ה-60, שירה בציבור, קומזיץ ועוד.

קבוצת המיקוד תיפגש אחת לחודש במתנ"ס על מנת לחשוב ולבנות יחד  את תוכנית העבודה.

אחד התוצרים של קבוצת המיקוד הינו ערב שיתקיים אחת לחודש לגמלאים בשותפות עם "פאב שדרות". הערב הראשון יתקיים ב-17/8 וייקרא "חופשי על הבר" – ערב שנות השישים עם מוטי ברגיל לגמלאים.

כמו כן, יוקם מערך בתחום הלמידה, הידע והחדשנות שבתוכו מוקמת מכללה בקהילה לגמלאים, המאפשרת לכל גמלאי ללמוד ולהתפתח ולמצות יכולות אישיות סביב תחומי עניין הקרובים לליבו וכן לחשוף את הגמלאים לטכנולוגיה המתקדמת בתחומי דעת הבאים: היסטוריה כללית והיסטוריה של עם ישראל, מלחמות ישראל, אנגלית, צילום, מחשבים ורובוטיקה, רפואה משלימה ואורח חיים בריא, ידע וחדשנות, התא המשפחתי בגיל השלישי וחוגים בתחומים שונים: תפירה, עיצוב תדמית וסטיילינג, הום סטיילינג, טיפוח החן ועוד.

בחודש ספטמבר יתקיים חודש חשיפה למכללה בו יוכלו גמלאים להתנסות בתחומים הבאים: צילום, היסטוריה ורפואה משלימה.

בתחום הצילום יתנסו הגמלאים בצילום בסמארטפון – הסברים על המצלמה, טריקים וטיפים לצילום ויכירו לעומק את אומנות הצילום בסמארטפון.

קבוצת המיקוד גם שמה דגש על מרותקי הבית שאין באפשרותם להתנייד ולהגיע לפעילויות השונות. הפעילויות יגיעו עד לביתם באמצעות סרטונים שיועברו למטפלים והמטפלות שלהם והם יוכלו לקיים איתם את הפעילות. ב-18 באוגוסט יתקיים יום כיף לקשישים מרותקי בית ברישום מראש.

כמובן שכל התוכניות והפעילויות יותאמו להנחיות "התו הסגול" בבתי הקשישים ובמרחב הפתוח.

נושא ההתנדבות מאוד קרוב לליבם של הגמלאים ובקבוצת המיקוד עלה רעיון מקסים של אלברט אבוחצירא, שפשט את מדי שב"ס לאחר שהיה בשירות במשך 40 שנה ובתפקידו האחרון היה מפקד כלא "אלה". אבוחצירא הציע שגמלאים בעלי חוזקות בתחומים מסוימים יסייעו בעצמם לגמלאים אחרים שזקוקים לסיוע – "גמלאים למען גמלאים", הגמלאים יקדישו מזמנם הפנוי ויתנדבו אצל גמלאים אחרים הזקוקים לכך, למשל בנושאים כמו תיקון תקלה בבית, שיחה מלב אל לב, עזרה בהסעה וניוד ממקום למקום, עזרה במילוי טפסים. בנוסף, הציע אבוחצירא את עצמו לבצע תיקונים בבתי הקשישים.

ראש העיר, אלון דוידי: "אני שמח על הקמת חטיבת הגמלאים במתנ"ס ועל חיבור קבוצת המיקוד האיכותית ומשוכנע שהיא תרקיע שחקים לטובת הגמלאים והגמלאיות היקרים והיקרות שלנו. תודה לכל צוותי המועדונים שפועלים ללא לאות".

מ"מ ראש העיר ויו"ר הנהלת המתנ"ס, יהודית אוליאל מלכה, ומחזיקת תיק שירותים חברתיים, אלונה רבינוביץ' אליהו, בירכו על המהלך וישתפו פעולה למען הצלחת חטיבת הגמלאים החדשה.

·      מצורפת ההודעה ותמונות של אלברט אבוחצירא משירותו בשב"ס ושל פעילות הגמלאים. צילום: מתנ"ס שדרות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *