מעון יום שיקומי יוקם בשדרות

מעון יום שיקומי יוקם בשדרות

עיריית שדרות התבשרה על אישור תקציב לבניית מעון יום שיקומי לילדים עם מוגבלות. המעון ישפר את איכות חיי הילדים, שכיום מחוסר מקום בעיר, מוסעים לרשויות אחרות. ראש העיר, אלון דוידי: "החזון מתממש. כבר התחייבתי בעבר שעיריית שדרות תקים מעון שיקומי שכל כך חשוב בעיר, והיום אנחנו מתבשרים שהחזון הופך למציאות".

עיריית שדרות התבשרה כי משרד הרווחה והביטחון החברתי אישר את בקשתה  להקמת מעון יום שיקומי לפעוטות עם מוגבלות, הזכאים להשמה במעון יום שיקומי מכוח חוק מעונות יום שיקומיים.

שדרות נבחרה מבין כמה רשויות שבהן יתוקצב מעון שיקומי, לאחר שעמדה בקריטריונים, ובפרט לנוכח העובדה שמרבית הפעוטות של הרשות הזכאים למעון יום שיקומי, מוסעים כיום לרשויות מקומיות אחרות.

מעון יום שיקומי הנו מסגרת המיועדת לפעוטות בגילאי חצי שנה עד שלוש שנים, אשר זקוקים לטיפולים התפתחותיים אינטנסיביים. מעון יום שיקומי, הינו מסגרת באחריות אגף הרווחה.  רוב מעונות היום השיקומיים מטפלים בפעוטות עם עיכוב התפתחותי ניכר, עיכוב מוטורי ו/או שפתי,  או צרכים רפואיים מורכבים, שעלולים לנבוע בין השאר גם מפגות. כמו כן, ישנם מעונות ייעודיים לאוכלוסיות ספציפיות: ילדים חירשים וכבדי שמיעה, ילדים עיוורים וכבדי ראיה,  או ילדים המאובחנים על הרצף האוטיסטי.

עד היום, לא היה מענה בעיר וילדי שדרות נסעו מידי יום לרשויות שונות מאשקלון ועד באר שבע.

לאחר עבודה מאומצת של הנהגת העיר והגורמים המקצועיים באגף הרווחה מול משרד הרווחה, אושר לעיר לבנות מעון יום שיקומי אשר ייתן מענה לילדים אלו. העירייה תקים מעון של 4 כיתות במבנה חדש ומותאם אשר יספק מענה לכלל הצרכים ההתפתחותיים והחינוכיים של ילדים אלו.

באופן יזום, אגף הרווחה והשירותים החברתיים בעירייה החליט לא להמתין לבינוי והתחיל להפעיל כיתה אחת של תינוקות בעלי עיכוב התפתחותי בתוך מעון מרשת מעונות מיק"ה המופעל על-ידי המתנ"ס המקומי, בו ילדי המעון השיקומי, משולבים יחד עם ילדי המעון ובכך נחסך הצורך להסיע פעוטות מחוץ לעיר, לעיתים כשעה לכיוון.

ט', אמא של ילד המשולב במעון יום השיקומי משתפת: "אני מאוד מרוצה מהמעון, זה קרוב לבית והילד מקבל את כלל הטיפולים להם הוא זקוק, להסיע ילדים כל כך קטנים מרחקים גדולים זה לא נתפס ואני מאוד מודה לעירייה על כך שפתחה מעון בעיר ולצוות הנפלא".

מעון היום השיקומי מהווה עבור הפעוט מסגרת של גן ילדים,  אשר בו מתקיימת פעילות חינוכית כמו בכל גן, בנושאים כגון עונות השנה,  חגים, משפחה וכד',  מתקיימים מפגשי גן ומשחקים בחצר המשחקים. בשונה ממעון רגיל, במסגרת זו משתלבים 10 ילדים בכיתת גן בלבד (במקרים מיוחדים עד 14), וצוות הגן כולל גננת חינוך מיוחד, ועד 3 סייעות בו זמנית.

נוסף על כך, במסגרת המעון מתקיימים טיפולים של מקצועות הבריאות, פרטניים וקבוצתיים, במקצועות:  פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, ריפוי בדיבור (קלינאית תקשורת), הדרכת הורים וליווי של עובדת סוציאלית, ומעקב ע"י תזונאית. לכל ילד נבנית תוכנית טיפולית אישית, אשר מיושמת ע"י צוות הגן בהתאם להדרכות מצד צוות מקצועות הבריאות.

עם קבלת הידיעה על אישור הבקשה אמר ראש העיר אלון דוידי: "החזון מתממש. כבר התחייבתי בעבר שעיריית שדרות תקים מעון שיקומי שכל כך חשוב בעיר, והיום אנחנו מתבשרים שהחזון הופך למציאות. עיריית שדרות תמשיך לעשות הכל כדי שכל ילד וילדה יקבלו את המיטב והמקסימום שצריך עבורם. אני מודה לכל השותפים למלאכה באישור התקציב להקמת המעון".  

חברת מועצת העיר ומחזיקת תיק שירותים חברתיים, עו"ד אלונה רבינוביץ' אליהו: "אני שמחה ונרגשת על האישור לבניית מעון יום שיקומי ועל התמיכה של 6 מיליון שקלים. מבחינתי זה חלום שהופך למציאות".

  • צילומים: עיריית שדרות

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *