משדרות תצא התעסוקה

משדרות תצא התעסוקה

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, פנה לראש הממשלה עם הצעת תוכנית כלכלית ליציאה ממשבר הקורונה לדורשי העבודה בשדרות – כפיילוט לאימוץ ברשויות נוספות.

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, פנה הבוקר (שלישי) לראש הממשלה, בנימין נתניהו, וביקש ממנו לסייע בתקצוב תוכנית עבור דורשי העבודה בשדרות, שמספרם הוכפל בתקופת הקורונה.

את המכתב מיען דוידי גם לשר האוצר, ישראל כץ, שר הכלכלה והתעשייה, עמיר פרץ ושר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, איציק שמולי.

במהלך משבר הקורונה, כמו כל הערים והיישובים בישראל, ספגה העיר שדרות מכה קשה בנושא התעסוקה.

צפי שירות התעסוקה הוא שגם לאחר החזרה לשגרה, כ-20%-25% מדורשי העבודה החדשים שנפלטו משוק העבודה כתוצאה ממשבר הקורונה, יישארו בסטאטוס דורשי עבודה.

הפעילות המוצעת תעשה בשיתוף פעולה של עיריית שדרות, לשכת התעסוקה, הגופים הציבוריים הפעילים בעיר וכן גופים אזוריים העוסקים בקידום תעסוקה.

מרכיבי התוכנית הם כאלה אשר נבדקו מחקרית והוכחו כיעילים ואפקטיביים בשילוב דורשי עבודה חזרה למעגל העבודה. יתרה מכך, כל הפעילות תלווה במחקר מלווה למדידת התועלת שלה.

בשנים האחרונות אחוז האבטלה בשדרות ירד באופן הדרגתי ומשמעותי, כאשר ב-2013 הוא עמד על 9.13% ואילו ב-2019 – 5.77%.

השנה, בעקבות משבר הקורונה אחוז האבטלה בשדרות עומד על 15.10%.  

נכון לחודש יולי, יש בעיר 397 דורשי עבודה, 1,964 תושבים הנמצאים בחל"ת, 725 תושבים שפוטרו ממקום עבודתם ו-407 תושבים שאינם יכולים בשלב זה לצאת לעבודה ובסך-הכל 3,493 איש – 44% מהם גברים ו-56% נשים.

מבחינת גילאים – הרוב המוחלט בגילאים 25-34 (1,167), אחר-כך גילאי 35-44 (687), 55-64 (554), 45-54 (495), 18-24 (462) ו-128 תושבים מעל גיל 64.

בתוכנית המוצעת של דוידי, שעלותה נאמדת בכ-5.3 מיליון שקלים וממנה ייהנו כ-2,320 תושבים ותושבות, יש את תוכנית "צעד ראשון לקריירה" לדורשי עבודה בגילאי 18-35, תוכנית תעסוקתית עבור דורשי עבודה אשר סובלים מריבוי חסמים תעסוקתיים יחד עם חברת "ALD" להעברת סדנאות, אימונים תעסוקתיים ושירותי ליווי במיצוי זכויות, תוכנית 45+ בשיתוף מכללת אשקלון להכשרות מקצועיות וסדנאות, סדנאות והכשרות לדורשי עבודה תובעי קצבאות אבטלה והבטחת הכנסה.

עוד מציעה התוכנית הקמת מרכז לטיפול בחובות בשיתוף הרווחה והוצאה לפועל בהשקעה של 200,000 ₪ וסדנאות ליווי לאימהות יחידניות בליווי אנשי מקצוע של שירות התעסוקה.

התוכנית של שירות התעסוקה ודוידי מדברת גם על עידוד למעסיקים עם מרכזי הכשרה, הקמת פורום מעסיקים בשדרות בשיתוף מינהלת התעשייה והעסקים העירונית, תוכנית מענק היסעים לעבודה מרוחקת וכן עידוד יזמות עסקית.

דוידי הציג את התוכנית לשר הכלכלה והתעשייה, עמיר פרץ, בפגישתם שהתקיימה הבוקר.

"ממשלת ישראל החליטה על הקצאת משאבים במיליארדי שקלים לפיצוי וסיוע למאות אלפי אנשים שאיבדו את מקום עבודתם בחודשים האחרונים", כתב דוידי במכתבו, "זהו צעד חשוב ומתבקש אך צעד זה הוא מענה שככל שהוא חשוב ונצרך הוא מענה לטווח קצר. תפקידנו, הנהגת המדינה וההנהגה המקומית, הוא קודם כל להבין שהקורונה ותוצאותיה משפיעות לטווח ארוך מאוד, כפי שאנו חווים כיום את הגל השני מאות אלפי אנשים יצטרכו למצוא מקצועות חלופיים וכל משק העבודה ישנה את תצורתו בשנתיים הקרובות".

עוד הוסיף דוידי: "מניסיוני כראש עיריית שדרות במשברים הביטחוניים שאנו חווים למעלה מ-20 שנה. לא מספיק להיות ולתת מענים בזמן המשבר. הנהגה נבחנת ביצירת חזון ותוכנית פעולה חדשה ועדכנית על אף המשבר".

ראש עיריית שדרות פנה לראש הממשלה וכתב: "אני קורא לך לאמץ את תוכניתי המצורפת ולאשר תקציב  מיידי לעיר שדרות כפיילוט מיידי ובטחוני שבאם תשכילו לאמץ מודל זה בערים נוספות הדבר יביא להצלחה והוצאת מאות אלפים ממעגל האבטלה".

        צילום: ראובן קפוצ'ינסקי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *