מתנ"ס שדרות ומתנ"ס רהט מציגים: "האגדה על האישה שרצתה"

מתנ"ס שדרות ומתנ"ס רהט מציגים:

"האגדה על האישה שרצתה"

שיתוף פעולה יוצא דופן ומיוחד בין מתנ"ס שדרות למתנ"ס רהט, השייכים לחברה למתנ"סים, הוביל להצגה מיוחדת במינה שכתבה וביימה אילנית סוויסה – "האגדה על האישה שרצתה". 11 נשים בדואיות מרהט ונשים יהודיות משדרות עלו על במת המתנ"ס בשדרות והיכל התרבות ברהט, הלהיבו והצחיקו את הקהל.

ההצגה דו-לשונית, בעברית ובערבית, בה משחקות נשים בדואיות מרהט לצד נשים יהודיות משדרות. לאחר תהליך של שנה שכלל הכרות ולמידת תחום התיאטרון, הגיעו הנשים לקו הגמר והציגו יחד את סיפורן האישי והקבוצתי.

אירוע זה, כפי שהכריז מנהל מתנ"ס רהט, פואד אל זינאתי, הינו "מהפכה  אמיתית בחברה הבדואית והיסטוריה שמתרחשת מולנו, כיוון שמעולם לא עלו על הבמה עד לרגע זה נשים ברהט ושיחקו בתיאטרון ובטח לא בשיתוף עם נשים יהודיות".

הרעיון לקבוצה משותפת נולד ביום בהיר אחד, ללא התראה, במוחה הקודח של לימור כהן, מנכ"לית מתנ"ס שדרות. "מיד צלצלתי לאילנית סוויסה", מספרת לימור, "שאמרה לי שהיא בדיוק יושבת בקפיטריה לקולנוע במכללת ספיר עם סטודנטיות מרהט והיא משוחחת איתן על

 

החיים שלהן. זה היה צירוף מקרים מרגש ממש וידענו שזה מיזם שחייב להתקיים. הרמתי טלפון לפואד, מנהל מתנ"ס רהט הנמרץ, שלא שאל בכלל שאלות ומיד יצאנו לדרך". 

בפרויקט השתתפו כ-20 נשים לסירוגין שנפגשו אחת לשבועיים – פעם בשדרות ופעם ברהט. זה היה לא פשוט כי אלו פחדו להגיע לשדרות ואלו פחדו להגיע לרהט ורק כדי לחצות מכשול זה נדרשו נשים מיוחדות וחזון, שבסופו הצגה.

לקו הגמר ולהצגה הגיעו 11 נשים, 6 מרהט ו5 משדרות. כל הנשים אימהות, עובדות, לומדות ומתעניינות בתיאטרון שנכנסו לפרויקט במסירות רבה. לאט לאט נפתחו הנשים אלה לאלה וכל מפגש עורר שמחה גדולה. ההכרות הביאה איתה קרבה ושותפות גורל ויחד הגיעו הנשים למסקנה שהמשותף שלהן עולה על השוני, מטשטש את הפחד, את הדעות הקדומות ומביא לקשר אישי שמוליד אכפתיות ומעורבות זו בחיי זו.

הבמאית והיוצרת אילנית סוויסה, תושבת כפר עזה, שכבר מיומנת בהפקות תיאטרון רבות, מספרת: "זו הייתה חוויה מיוחדת ומאתגרת. לי כבמאית וכאדם. זו פעם ראשונה שעבדתי עם קבוצה שמגיעה משני מקומות שונים, בשתי שפות, עם הרבה פחדים וחששות, לחץ גדול מאוד לקראת ההפקה, שתמיד דורשת יותר זמן לקראת סיומה ורק העניינים הטכניים יצרו לנו הרבה פעמים תקלות וקושי. עם זאת, הנשים נחשפו לסיפורים אישיים שלא שמעו אף פעם, לעוצמות נדירות של נשים משתי הערים וגילו שהתקוות של כולן זהות – לחיות בשלום ובשלווה במדינה שלנו. לאחר השיחות הרבות עם הנשים, כתבתי מחזה מקורי בשם 'האגדה על האישה שרצתה'. המחזה הוא קולאז' של חלומות שנרקמו מהסיפורים האישיים של כל המשתתפות, מהשאיפות שלהן, מניסיון החיים שלהן והוא גם משלב רגעים קומיים על התהליך שחוו במהלך שנת הפעילות המשותפת. סיפור המסגרת  מספר את סיפורה של 'האישה שרצתה' שהינה אישה מיוחדת מאוד ובאותה העת היא כל אישה. בשילוב קטעי וידאו, המשתתפות בהצגה מחפשות לאורך ההצגה את 'האישה שרצתה' ורמזים בדמות הופעות המשטרה ללא הצדקה, ללא הסבר ובאופן מדאיג מעידים שאולי משהו רע אירע לאישה שרצתה. בתוך כך נמתחת ביקורת על תופעת האלימות כלפי נשים בחברה. השיר 'מה שלומך אחות' של נעמי שמר מושר בשפה העברית ובשפה הערבית והוא הפך להמנון השותפות והיחד". 

להצגה בשדרות ביום חמישי שעבר הגיע ראש עיריית רהט, עטא אבו מדיעם ובהתרגשות גדולה ברך את כל הקהל, סיפר על העיר רהט ועל ההתקדמות שלה והזמין את תושבי שדרות להגיע לבקר ללא חשש. גם סגנית ראש העיר ויו"ר הנהלת המתנ"ס, יהודית אוליאל מלכה, עלתה לברך את הקהל בהתרגשות רבה.

להצגה במוצאי שבת ברהט הגיע ראש העיר שדרות, אלון דוידי, שברך בשם העיר את הפרויקט וגם מתוקף תפקידו כיו"ר אשכול נגב מערבי, דוידי הדגיש בדבריו את חשיבות ההכרות האישית, הבסיסית בין האנשים ועודד עוד ועוד שיתופי פעולה בין הערים המרכזיות בנגב, רהט ושדרות. בשני האירועים נכחה מנהלת מחוז דרום בחברה למתנ"סים, סיגל פריינטה.

מנכ"לית מתנ"ס שדרות, לימור כהן: "הפרויקט הזה היה פרויקט דגל עבורי בשנה הזו. גם במתנ"ס שדרות וגם במתנ"ס רהט השקענו בו משאבים רבים, כלכליים ורגשיים והוא היה בראש סדר העדיפויות שלנו. צוותים שונים נרתמו לעניין במסירות ובתחושת שליחות והיה ברור שזה אירוע שישנה מערכות יחסים רבות ויחלחל לאט לאט לתוך המציאות ויהיה תיקון עולם. ההצגה היא תוצר סופר איכותי והמחזה מרגש ועוצמתי ומבוסס על קשר חזק בין נשים, שמגיעות מרקע שונה, אך עולמן הפנימי דומה להפליא. אני בטוחה שההצגה הזו תגיע לכל קצוות הארץ ותגרום לקירוב לבבות".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *