נחנך מבנה הקבע של מרכז החוסן בשדרות

נחנך מבנה הקבע של מרכז החוסן בשדרות

במעמד מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש, וראש עיריית שדרות, אלון דוידי, נחנך היום (ג') מבנה הקבע של מרכז חוסן בשדרות, בהשקעה של למעלה מ-7 מיליון שקלים מיליוני שקלים. המבנה הממוגן, על שטח של 450 מ"ר במרכז העיר, כולל 15 חדרי טיפולים, חדרי טיפול קבוצתיים וחדרי צוות.

בשורה גדולה לתושבי שדרות: לאחר 12 שנים שטיפולי החוסן אותם קיבלו אלו שמתמודדים עם פוסט-טראומה ניתנו במשרדים שהושכרו במרכז "פרץ סנטר", נחנך היום מבנה הקבע של מרכז חוסן בשדרות, במעמד מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש, ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, מנכ"לית הקואליציה הישראלית לטראומה, טליה לבנון, ממונת טראומה נפשית במשרד הבריאות, ד"ר בלה בן גרשון וכמובן מנהלת המרכז, הילה גונן-ברזילי. עוד הגיעו נציגי התורמים מארגון JNF קנדה וקרן ארווינג מוסקוביץ', שמצטרפים לתורמים של JNF ארה"ב, קרן הלמסלי וקק"ל ישראל. עלות הקמת המבנה, לה היה שותפים גם משרד הבריאות והקואליציה הישראלית לטראומה, הנה למעלה מ-7 מיליון שקל.

למרכזי החוסן בשדרות ובמועצות האזוריות בעוטף עזה ישנו ערך משמעותי במהלך כל ימי השנה כדי לטפל בנפגעי החרדה הסובלים מפוסט-טראומה, מבוגרים וילדים כאחד, אך בעיקר בעתות חירום.

מרכז חוסן שדרות מטפל בשגרה בכ-1000 ילדים, נוער ומבוגרים בשנה בטיפולים פרטניים ומגיע לאלפי תושבים דרך פעילויות לחיזוק החוסן הקהילתי. המרכז פועל במרחב שאינו מותאם לפעילות הענפה וחשוב מכך, הוא אינו ממוגן ואינו יכול לספק את הצורך הבסיסי ביותר של "מרחב בטוח" של המטופלים בשגרה ונפגעי החרדה בשעת חירום.

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, החליט לפני כארבע שנים על הקמת מבנה קבע, נגיש וממוגן למרכז חוסן עבור התושבים הנזקקים לסיוע רגשי וטיפולים במקום.

מרכז החוסן בשדרות הוקם בשנת 2008 בעקבות החלטת ממשלה ומטרתו לחזק את החוסן של התושבים ובעלי התפקידים בעיר וליצור "שפה" של חוסן.

הקואליציה הישראלית לטראומה מלווה את מרכז החוסן מבחינה מקצועית.

בשעת חירום: מרכז חוסן אמון על הטיפול בכל נפגעי החרדה בעיר ומשמש מעין "חדר מיון קדמי" (אתר דחק), הקולט את נפגעי החרדה ומטפל בהם במקום, ללא פינוי לביה"ח. צוות המרכז משמש גם כצוות התערבות ומגיע לאזור נפילת קסאם, יוצא לביקורי בית, קו חם 24/7, מעניק תמיכה רגשית לבעלי התפקידים, הדרכה הורית סביב סוגיות הקשורות לחרדות אצל ילדים ועוד.

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי: "חנוכת מבנה הקבע של מרכז חוסן היא בשורה גדולה מאוד לתושבי שדרות, שמתמודדים למעלה מ-20 שנה  בגבורה גדולה מול טרור הקסאמים ומפגינים חוסן נפשי פעם אחר פעם. שדרות היא עיר שפותחת את שעריה, עיר קולטת עלייה, העיר גדלה ומתפתחת, שדרות פורחת, אבל תמיד אנחנו זוכרים שיש אנשים והם רבים שזקוקים לסיוע בפוסט-טראומה שהם חווים. יש לנו הכרת הטוב לכל השותפים הנפלאים במשרד הבריאות, למנכ"ל פרופ' נחמן אש שכיבד אותנו, לשותפים היקרים בJNF קנדה, JNF ארה"ב, קרן מוסקוביץ' וקרן הלמסלי וכמובן למנהלת המרכז, הילה גונן-ברזילי היקרה וכל צוות המטפלים והמטפלות על העבודה המסורה במהלך כל ימי השנה".

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש: "שדרות היא סמל להתמודדות עם הטרור מזה הרבה שנים. אני זוכר את מרכז החוסן שישב במקלט קטן, אני שמח לראות את המרכז החדש  הזה שנראה מזמין ומכבד, עם הרבה חום וההתלהבות של הצוות המטפל. לראות אנשים מודים על הטיפול בו – זה מאוד מרגש. יש למרכז הזה חשיבות עצומה בתהליך של ההתמודדות עם הטראומה. אני מאחל לכולנו שנשתמש כמה שפחות במקומות האלה, כמו מרכז חוסן, אך למי שנדרש יש כאן מקום שיכול לתת את הסיוע. אני מודה לראש העיר על הדחיפה וההובלה".

מנכ"לית הקואליציה הישראלית לטראומה, טליה לבנון: "יש לי הזכות ללוות את מרכז החוסן בשדרות מאז 2005 וזאת יחד עם השותפים במשרד הבריאות, משרד הרווחה, משרד רוה"מ והביטוח הלאומי וכמובן עירית שדרות. גם מסע בן אלף מילים מתחיל בצעד קטן אחד", אבל בשנים מאז 2005 עשינו יחד מאות אלפי צעדים. אני מבקשת להודות לראש העיר, מר אלון דוידי, שנמצא אתנו בתנועה מתמדת קדימה. מה שמתחיל בחשיבה הופך אצלו להחלטה ולבצוע וכמו שאתם רואים הבצוע מרגש ונעשה מתוך מחוייבות, אהבה ושותפות איתה. אני מבקשת להודות לבלה בן גרשון ממשרד הבריאות אשר מנהלת את הפרויקט ומלווה אותנו בשגרה ובחירום, להילה, שמגלמת בעשייתה חוסן – וזאת מתוך כבוד גדול לאחר, מקצועיות ואהבה ענקית וכמובן לכל אחד מכם שנמצא כאן היום כי אכפת לו, כי זה חשוב, כי זה משקף חוסן ובונה חוסן".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *