עיריית שדרות חנכה כיכר לזכר קורבנות אוג'דה וג'ראדה

עיריית שדרות חנכה כיכר לזכר קורבנות

אוג'דה וג'ראדה

בטקס הנצחה מרגש שהתקיים ביום שלישי השבוע, נחנך כיכר 'אוג'דה וג'ראדה' בשכונת 'שדרות בפארק'. במהלך האירוע נשמעו עדויות חיות מהפוגרום, הפייטן אמיל זריהן, נגן העוד רון אבוטבול והמתופף אלירן אלעזרא הנעימו את הערב ולבסוף התקיים טקס הסרת הלוט.

לפני כ-75 שנה נרצחו 41 יהודים בפוגרום אכזרי שהתחולל בערים אוג'דה וג'ראדה שבצפון-מזרח מרוקו. במהלך הטבח חנויות של יהודים נבזזו, בתים נהרסו, אנשים רבים נפצעו ובין הנרצחים נשים, ילדים ורב קהילת אוג'דה, הרב משה הכהן סקלי יחד עם משפחתו וכמובן משפחות נוספות. כאמור, הרקע למעשי הטבח הקשים היה הקמת מדינת ישראל ופעילות המחתרת היהודית במרוקו אשר סייעה להבריח יהודים לגבול עם אלג'יריה. כתוצאה מכך, צאצאי משפחות הנרצחים בפרעות מבקשים מהמדינה להכיר באירוע כפעולת טרור ולהכיר בחללים כנפגעי פעולות איבה. בעיר שדרות, הנהגת העיר יחד עם ועדת השמות העירונית בראשות יו"ר הוועדה וועד הפעולה של ההנצחה, ביניהם אברהם כהן, שלום אמויאל, אורי אמויאל ושלום אמויאל החליטו להנציח את הקורבנות ולחנוך כיכר בעיר, בשכונת 'שדרות בפארק' בשם 'אוג'דה ג'ראדה'.

ביום שלישי, בשעות אחר הצהריים התכנסו אישי ציבור, קהילת יהדות אוג'דה והסביבה ותושבי העיר לטקס הנצחת קורבנות הפרעות. במהלך הטקס נשמעו עדויות חיות מפי לאון טובול, ניצול הפוגרום ומפי ג'ק כהן, עד ראיה בפוגרום. אחלמה פרץ הקריאה דברים בשמו של בעלה, עמיר, יו"ר התעשייה האווירית ולשעבר ראש המועצה, שנבצר ממנו מלהשתתף באירוע. כמו כן, דובר גם על מקומם הנשכח של הפרעות באתוס הלאומי והפייטן אמיל זריהן, צוות מאנסמבל הפיוט ונגן העוד רון אבוטבול ליוו מוזיקלית את הטקס. הרב אורן מלכה אמר את קריאת הקדיש ולבסוף התקיים טקס הסרת הלוט.

כזכור, העיר שדרות מרכזת בתוכה תושבים שעלו מכל קצוות העולם, ביניהם עליה גדולה של יהדות מרוקו. המטרה היא לכבד ולהוקיר כבוד לכל אדם ולכן היה כה חשוב להנציח את נפגעי הפוגרום הנוראי שהתרחש במרוקו לפני כ- 75 שנה. רבים אינם מכירים אירוע זה, אך זהו עוד חלק מהפאזל הגדול שמרכיב את ההיסטוריה של העם היהודי בכלל ושל תושבי שדרות בפרט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *