יחידת הנוער

מנהלת: גל שמאי לוי

מייל: galsl@sederot.muni.il

רכזת נוער עירונית: מעיין לובנשטיין

מייל: noar@sederot.muni.il

טלפון: 08-6621818פייסבוק: יחידת הנוער שדרות
אינסטגרם: NOAR_SDEROT

חזון
ההתפתחות של העיר שדרות תישען על נוער עירוני משגשג אשר פעיל בהובלת תהליכים משמעותיים בעיר ואשר פועלים במסגרות נוער יציבות ועל בסיס תשתיות נוער מפותחות. נוער שדרות יתאפיין בגאוות יחידה כלפי עירם ויהוו מודל עבור כלל יישובי האזור

רציונל
יחידת הנוער תפעל לטובת כלל הנוער העירוני מתוך הבנת חשיבות ארוכת הטווח של תחום זה עבור העיר. כ-80% מבני הנוער בעיר יכולים ואף צריכים לקחת חלק פעיל במסגרות נורמאטיביות אשר פועלות לחיזוק עולמם הערכי של בני הנוער, מעודדות עשייה חברתית ולקיחת חברתית על ידי בני הנוער ומכוונות את בני הנוער להישגיות ותכנון קדימה בתחום הלימודי.
יחידת הנוער מהווה חלק מתחום נוער-צעירים עירוני אשר מרכז בתוכו את רצף ההשקעה בתושבי העתיד של העיר.

   תחומי אחריות

• ניהול יחידת נוער –  מערכת מרכזית תומכת  ארגון מחדש של יחידת הנוער כך שהיא תיתן מענה לכלל המסגרות והתחומים הרלוונטיים לבני הנוער בעיר. ישנו צורך לפתח את תפקיד מנהל יחידת הנוער ולאייש בתוך יחידת הנוער את התפקידים: רכז נוער דתי, רכז תנועות נוער, רכז מעורבות חברתית, רכז הכנה לצה"ל ורכז מועצת נוער.
בנוסף לכך, יש צורך במתחם נוער שיכיל בתוכו את משרדי היחידה ובנוסף יהווה מרחב משרדי וסדנאי לכלל מסגרות הנוער העירוניות.

• תנועות נוער – תנועות הנוער מהוות את מסגרות הנוער המשמעותיות ביותר בפעילות ערכית של בני נוער והכוונתם למעורבות קהילתית. בנוסף לכך תנועות הנוער מפתחות מנהיגות צעירה בקרב הנוער אשר מהווה מרכיב חשוב בכלל החזון העירוני עבור הנוער. בשדרות ישנן 6 תנועות נוער פעילות: הצופים, הנוער העובד והלומד, בני עקיבא ואריאל (סניף לבנים וסניף לבנות). תנועות הנוער בשדרות זקוקות לליווי ותמיכה מיחידת הנוער אשר שואפת לסייע להן הן מבחינה תקציבית והן בשיפור פני מתקני הפעילות שלהם.
• מרכזי נוער ולמידה לנוער – התכנית היא ליצור מערכת של חמישה מועדוני נוער שכונתיים אשר ייתנו מענה איכותי לצרכי הפנאי של הנוער ובנוסף יהוו מרחב מתאים לצרכי למידה (שיעורי בית ושיעורי עזר). חמשת המועדונים ימוקמו בשכונת בן גוריון, בשכונת נווה אשכול, שכונת ניר-עם, שכונת הנביאים ומועדון לנוער דתי בשכונת רבין. כלל המועדונים ינוהלו על ידי רכזי נוער אשר מהווים חלק מפורום מועדוני נוער עירוני.
• ארגוני נוער ארגוני הנוער נותנים מענה למגוון צרכים ייחודים של קבוצות שנות בקרב בני הנוער בעיר. כל ארגון כזה צריך ליווי והנחייה תוך כדי הפעילות וזכאי לתמיכה וקבלת מענה מיחידת הנוער תוך כדי הפעילות השוטפת.
• מנהיגות נוער (מועצת נוער עירונית) יחידת הנוער אמונה על הצמחת מנהיגות בקרב בני הנוער בעיר מתוך הבנה שהם אלה אשר יובילו את הנוער, ובהמשך את העיר כולה, להישגים עתידיים. בתוך כלל מערך תכניות המנהיגות (מד"צים, מש"צים, מנהיגות צעירה וכו') יושם דגש מיוחד על העצמת מועצת הנוער העירונית אשר מסוגלת להוות מסגרת שמחברת בין כל החלקים השונים של הנוער העירוני, ומצמיחה את נציגיהם ללקיחת אחריות, יוזמה ואכפתיות כלפי העיר.

תנועות הנוער

תנועות הנוער מהוות את המסגרות המשמעותיות ביותר לתכנים ערכיים עבור ילדים ונוער בעיר. כל ששת התנועות בעיר מכוונות את חניכיהם לאכפתיות חברתית ועשייה קהילתית. מגוון התנועות מאפשר לכל נער ונערה בעיר למצוא את המסגרת המתאימה עבורו/ה.
ליווי תנועות הנוער, ותמיכה בהן, חייב להיות אחד מאפיקי הפעולה העיקריים של יחידת הנוער המתחדשת. בעבר,  תנועות הנוער לא זכו למספיק גיבוי והנחייה עירונית, ונראה ששינוי המציאות הזו יכולה לחזק משמעותית את פועלם בשטח ולהגדיל בצורה ניכרת את כמות הילדים והנוער שלוקחים חלק בכלל תנועות הנוער

תנועות הנוער הפעילות בעיר
• הצופים
• הנוער העובד והלומד
• בני עקיבא
• אריאל – סניף בנים
• אריאל- סניף בנות

מועדוני פנאי ולמידה לנוער
יחידת הנוער פועלת ליצירת מערך עירוני של מועדונים שכונתיים אשר ייתנו מענה משמעותי לשעות פנאי של בני הנוער ובנוסף יוכל להוות עבורם מרחב איכותי לחיזוק תחום הלמידה. מועדוני הנוער ימוקמו בשכונות שונות ויוגדרו כמועדונים שפתוחים לכלל הנוער הרלוונטי בכל אזור. את המרכזי נוער ינהלו רכזים/ות בתקן אשר יהיו חלק מפורום עירוני של רכזי מועדונים. בנוסף לרכזים יפעלו במועדונים צעירים (לרוב סטודנטים) בהעברת תכניות העשרה איכותיות לנוער.

ארגוני נוער
בשדרות פועלים מספר ארגוני נוער שונים אשר נותנים מענה ייחודי למגוון סוגים של פעילות ערכית של נוער. הארגונים מכסים טווח רחב של תחומי עניין של בני נוער כגון- התנדבות ועזרה לזולת, מנהיגות צעירה והדרכה, אהבת הארץ, מחשבים וטכנולוגיה, ספורט וכושר גופני, הכנה לצה"ל ועוד

רשימת ארגוני נוער בעיר
• מקום בלב
• כנפיים של קרמבו
• מש"צים
• מנהיגות צעירה (SYL)
• אחריי
• אתגרים
• בוסטון-שדרות
•  מד"צים

מועצת נוער
פיתוח מנהיגות בקרב בני הנוער מהווה את אחד מתחומי העשייה החשובים ביותר של יחידת הנוער העירונית. בני נוער אשר זוכים לרכוש כלים של הדרכה והובלה ושנחשפים לחשיבות של לקיחת אחריות- הם אלו אשר יובילו תהליכים חשובים לקידום העיר בעתיד. את המנהיגות בקרב בני הנוער יש לפתח דרך מסגרות אשר 'מנהיגות' היא תחום העיסוק שלהם כגון- מד"צים, מש"צים וארגון 'מנהיגות צעירה'.
מעבר לכך, פיתוח והעצמה של מועצות התלמידים ומועצת הנוער העירונית יבטיחו פריסה כלל עירונית של בני נוער אשר עוברים חוויה משמעותית של קבלת אחריות והובלת תהליכים