שדרות זוכרת את הנספים בשואה

שדרות זוכרת את הנספים בשואה

בצל מגבלות הקורונה, קיימו השבוע עיריית שדרות והמתנ"ס את טקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה. הטקס התקיים במעמד ראש העיר, אלון דוידי, צולם מראש ללא קהל ושודר בדף הפייסבוק העירוני ובערוץ היוטיוב ואלפי תושבים צפו בו.

"סבינו והורינו הגיעו לכאן מהתופת האיומה באירופה ומכל קצוות תבל כשהם בורחים מפרעות ופוגרומים והקימו מדינה לתפארת", אמר דוידי בנאומו.

 

ביום שני האחרון, בשעה 20:00 בדיוק, נפתחו אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה התש"ף. השנה, בשל התפשטות נגיף הקורונה והמגבלות על התקהלויות, נערכו עיריית שדרות והמתנ"ס העירוני לצלם את הטקס מראש ולשדר אותו לכלל התושבים באמצעות דף הפייסבוק העירוני וערוץ היוטיוב של דוברות העירייה, לטובת אנשים שאין להם חשבון פייסבוק.

את הטקס השנה ביימה אילנית סוויסה והוא היה בסימן "קולם של הניצולים".

הטקס נפתח בהנחייתה של רותם פורטל-שדדי, בת שדרות ועובדת בעמותת "גוונים". 

את תפילת 'יזכור' קרא שליח חב"ד בשדרות, הרב זאב משה פיזם ואת "אל מלא רחמים" הרב אריאל באנר.

ראש העיר, אלון דוידי, נשא דברים לזכר הנספים בשואה ודיבר גם על שורדי השואה שעודם בחיים. "אנחנו מציינים את יום השואה כשאסון עולמי פוקד את העולם כולו ואת מדינתנו בפרט", אמר דוידי, "נגיף זעיר אוכל בנו ופוגע שוב בהורינו וסבינו, אותם אנו כה אוהבים ומעריצים, האנשים שבזכותם אנחנו כאן, מגש הכסף של מדינתנו, בוני העם והארץ. חלקם היו ניצולי התופת ההיא באירופה. אנו מחויבים להילחם עליהם ועל חייהם וכך נעשה".

עוד אמר: "לפני 80 שנה ניסה אחד מעמי אירופה 'הנאורים' למחוק את עמנו מעל פני האדמה. במשך שנים עסק אותו עם גרמני בשיטתיות מפלצתית ואכזרית להשמיד, להרוג ולאבד את כל היהודים מנער ועד זקן, טף ונשים. השכל לא יכול להבין והלב ממאן להפנים את גודל החורבן. שליש מעמנו נרצח על קידוש השם. יהדות אירופה הגדולה והמפוארת נחרבה בעשן המשרפות ומתוך העשן האפל הזה קמה מדינת ישראל. סבינו והורינו הגיעו לכאן מהתופת האיומה באירופה ומכל קצוות תבל כשהם בורחים מפרעות ופוגרומים והקימו מדינה לתפארת. אנחנו מביטים היום על ארצנו, ארץ זבת חלב ודבש, מדינתנו פורחת, ארצנו נבנית, קומה אחרי קומה, ואיננו מבינים כיצד קמה לה מדינה מתוך אפילה כל כך גדולה. גם את זה השכל מתקשה להבין".

עדותו של ניצול השואה ונושא "אות המציל היהודי", וולף גלפרין, הוקרנה מתוך כתבה עליו בחדשות 12. מנכ"ל העירייה, טל טורן, בנו של ניצול השואה ישראל טורן, הקריא קטע שכתב עליו.

הזמרים שלום קדושים ואביב יהודאי שרו וקטעי קריאה הקריאו אבי ביטון, סימה גל ושירה אבידן.

ראש העיר, אלון דוידי: "ניצולי השואה הם אותם קשישים וקשישות שבימים אלה אנו שומרים עליהם מכל משמר שלא יידבקו בנגיף הקורונה ודואגים לכל צרכיהם. זו חובתנו וזה תפקידנו, לשמוע את סיפוריהם, להמשיך להשמיע אותם לדורות הצעירים ולדאוג להם עד יומם האחרון. לעולם לא נשכח ולא נסלח לנאצים הסוררים על האסון שהמיתו עלינו".

 

·       מצורפת ההודעה ותמונות מהטקס. צילום: דוברות עיריית שדרות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *