שדרות זוכרת את 67 נופליה

שדרות זוכרת את 67 נופליה

יום הזיכרון תשפ"ג: בשדרות ציינו את אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה בטקס המרכזי באנדרטה ברחוב הבנים, בטקס ממלכתי-צבאי בחלקה הצבאית, בפינות זיכרון קהילתיות, ב'בית גלעד לזכרם', בביקור בבתיהן של המשפחות השכולות ועוד.

השבוע מדינת ישראל התייחדה עם זיכרונם של 24,213 חללי מערכות ישראל ו- 4,255 חללי פעולות איבה. כאמור, יום הזיכרון נפתח בג' באייר בשעה 20:00 בערב בצפירה בת דקה והורדת הדגל לחצי התורן. הטקס המרכזי בשדרות חל באנדרטה לזכר חללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה ברחוב הבנים. את הטקס כתבה וביימה אילנית סויסה, הנחה בני כהן והפיקו עיריית שדרות והמתנ"ס העירוני.

הטקס התקיים במעמד ראש העיר, אלון דוידי, מ"מ ראש העיר, אלעד קלימי, סגניות ראש העיר, חוה נחשונוב ויהודית אוליאל מלכה, חברי מועצת העיר, מפקד אוגדת עזה, תת אלוף אבי רוזנפלד, מפקד משטרת שדרות סנ"צ דביר ארובס, חיילי צה"ל, המשפחות השכולות ותושבי העיר.

הטקס החל בקריאת 'יזכור' ולאחר מכן הונחו הזרים לזיכרונם של 67 נופלי העיר שדרות- 43 חללי מערכות ישראל ו- 24 נפגעי פעולות האיבה. חשוב לציין, כי השנה אנו מציינים 50 שנים למלחמת יום הכיפורים, למלחמה שפרצה בהפתעה כאשר עם ישראל היה בבתי הכנסת בעיצומו של הצום. העיר שדרות מנתה אז כ-8,000 איש וכתוצאה מכך כולם הכירו את כולם. בתום הקרבות, העיר התאבלה על חמישה מבניה- סמל דוד בן חמו, רב"ט מישל חיימוביץ', סמל יעקב סולימאני, סמל יעקב פריאנטה, סמ"ר יהודה רוימי זיכרונם לברכה – כולם לחמו בשדה הקרב ונפלו כשצעדו ראשונים להגנת המולדת.

את לפיד ה'יזכור' הדליק אריה ארפי, אחיו של אריק ארפי ז"ל. רב העיר, הרב דרור טויל נשא דברים ואחריו מפקד אוגדת עזה, תא"ל אבי רוזנפלד עלה גם הוא לשאת דברים לזכרם של הנופלים.

שני שושן, אחותו של יורם וענונו ז"ל, שנפל בקרב בלבנון במלחמת שלום הגליל, סיפרה על כאבה הפרטי. לזכר נפגעי פעולות האיבה, עלה לבמה אבי אדף, אשר אימו מרים אדף ז"ל, נרצחה בפיגוע בקו 5. את שמות הנופלים הקריא חיים בן חמו, אחיו של דוד בן חמו ז"ל שנפל במלחמת יום הכיפורים. כמו כן, הרב אורן מלכה הקריא פרק תהילים, את תפילת 'אל מלא רחמים' הקריא חבר מועצת העיר, הרב הרצל שאובי וקדיש מפי אמנון וענונו, אחיו של יורם וענונו ז"ל.

לאורך הטקס, הזמר בן ארצי שר את השירים "ניגע אל החלום', 'אני נושא עמי' ו'מישהו'. הטקס הסתיים עם שירת ההמנון הלאומי- התקווה.

לאחר מכן, בשעה 21:15 התקיים במתנ"ס העירוני ערב שירי לוחמים – "נופלים ההולכים ראשונה' בהשתתפות בן ארצי וזמרים וזמרות בני העיר.

ביום שלישי בבוקר בשעה 11:00 התקיים טקס התייחדות והנחת זרים בחלקה הצבאית בבית העלמין בשדרות. הטקס התקיים במעמד שר התרבות והספורט, מיקי זוהר, ראש העיר, אלון דוידי, , חיילי צה"ל, משפחות שכולות ותושבי העיר.

במהלך השבוע, ביקר ראש העיר את המשפחות השכולות בעיר והעניק להם נר זיכרון עם דמותם של הנופלים. בנוסף, הוקמו בעיר מאות פינות זיכרון בכניסות לבניינים בעיר. מדובר על מיזם של עיריית שדרות, בהובלת היחידה הקהילתית באגף לשירותים חברתיים, תנועת 'דרור ישראל', המתנ"ס, הרשות לביטחון קהילתי, מרכז חוסן, האגודה לתרבות הדיור ו'קבוצות יוצרות שכונה'. יתר על כן, תלמידי התיכונים בעיר הגיעו ל'בית גלעד לזכרם' על מנת לשמוע מפיה של מנהלת הספרייה העירונית, צופית פרץ אודות תושבי העיר שנפלו בקרב תוך הגנה על המולדת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *