שדרות מקדמת מצוינות בסייבר וב-AI

שדרות מקדמת מצוינות בסייבר וב-AI

מגוון הזדמנויות נפתחו לאחרונה לתלמידי ותלמידות שדרות, עם פתיחת הרישום לתוכניות המצוינות של המרכז לחינוך סייבר. נועם אברג'ל, תלמיד י"ב ממקיף גוטוירט, זכה עם הנבחרת שלו במקום הראשון בתחרות אליפות הסייבר של תוכנית "מגשימים" של יחידת 8200 והמרכז לחינוך סייבר.

בשנת הלימודים הקרובה, תלמידי ותלמידות התיכון בעיר שדרות יוכלו ליהנות משלוש תוכניות מצוינות בתחומי הסייבר, הטכנולוגיה והבינה המלאכותית: "מגשימים סייבר", "מגשימים AI" ו- "ממריאות", כולן מבית 'המרכז לחינוך סייבר'."מגשימים סייבר" – תוכנית הסייבר הלאומית, הוותיקה מבין השלוש, נוסדה בשנת 2010 על ידי משרד הביטחון וקרן רש"י במטרה להגדיל משמעותית את מספר המתקבלים והמתקבלות מהפריפריה הגיאוגרפית והחברתית ליחידות הטכנולוגיות המובחרות בצה"ל (אגף המודיעין, אגף התקשוב וההגנה בסייבר ועוד). במסגרת התוכנית לומדים המשתתפים תכנים מקצועיים-טכנולוגיים ברמה גבוהה, תוך התמקדות במחקר והגנת סייבר, תכנות, רשתות ועוד.

אחד מתלמידי התוכנית הוא נועם אברג'ל, תושב שדרות הלומד בכיתה י"ב במקיף גוטוירט, שצפוי להתגייס לאחת היחידות המובחרות באגף המודיעין. במקביל, בימים אלה הוא כבר עובד בחברת סטארט-אפ בשם "Aria labs" בתור חוקר חולשות אבטחה במערכות ניהול כספים דיגיטליות.

לאחרונה זכה נועם בתחרות ארצית יחד עם ארבעה חברים נוספים לקבוצה שלו, כשהוא היחיד שמתגורר בדרום. "בשלב המוקדמות נכנסנו לאתר אינטרנט שבו יש אתגרים רבים בתחומים שונים הכוללים ניתוח נתונים בתחומי הסייבר", מספר נועם, "20 קבוצות מכל הארץ עלו לגמר שהוא מתקיים באופן פרונטלי, לילה לבן, ואז הוכתרו המנצחים ואני שמח שניצחנו".

נועם גם העביר מסר חשוב לילדי וילדות שדרות: "ההבדל בין שדרות לערים במרכז הוא לא היכולות, פשוט צריך לחפש את ההזדמנויות ואז גם להצליח, הפערים הרבה יותר קטנים ממה שחושבים ו'מגשימים' היא הזדמנות מצוינת עבורם".

לפני מספר שנים השיק המרכז לחינוך סייבר את "ממריאות" – תוכנית מצוינות נוספת הפונה לנערות בלבד ומציעה להן הכשרה מקיפה בתחומי הסייבר והתכנות, במטרה לקדם שוויון הזדמנויות מגדרי בתפקידים טכנולוגיים משמעותיים בצה"ל ובהמשך בתעשיית ההייטק. בעקבות הצלחת התוכנית – מעל 60% מהבוגרות שלה התקבלו ליחידות טכנולוגיות מובילות בצה"ל, היא ממשיכה לגדול למוקדים נוספים ברחבי הארץ ומציעה את ההזדמנות הייחודית לנערות מוכשרות משדרות.

בשנה שעברה השיק המרכז לחינוך סייבר את "מגשימים AI" המציעה הכשרה ייעודית לתחום טכנולוגי שנמצא בצמיחה מתמדת, על גבול המטאורית – מדעי הנתונים ובינה מלאכותית. התוכנית פונה לבני ובנות נוער מוכשרים המתעניינים בעולמות המדעים, המחקר והמתמטיקה ומכשירה את החניכים והחניכות בה לתפקידי דאטה, בינה מלאכותית ולמידת מכונה ביחידות הטכנולוגיה המובחרות בצה"ל, בדגש על יחידות אגף המודיעין.

כתוכניות מצוינות ברמה גבוהה, הפועלות בשותפות צמודה עם יחידה 8200 בצה"ל, הקבלה אליהן מותנית במעבר תהליך מיון אליו ניגשים במחצית השנייה של כיתה ט', וכולל משימת למידה וראיון אישי. החניכים והחניכות בתוכניות לומדים במשך 3 שנים, מכיתה י' עד יב' במתווה א-פורמלי, עם מדריכים מקצועיים שעברו הכשרה ייעודית.

כל התוכניות מעניקות לחניכים ולחניכות את ההזדמנות להתמיין לתפקידים טכנולוגיים משמעותיים בצבא וקרוב ל- 70% מבוגריהן מתקבלים לשירות צבאי ביחידות הטכנולוגיה המובחרות של צה"ל, מה שמוביל מדי שנה אלפי תלמידים ותלמידות סקרניים לגשת לתהליך המיון ולנסות להתקבל אליהן.

כיום ישנם כ20  חניכים וחניכות בתוכניות מהעיר שדרות הלומדים בהן מדי שבוע. עיריית שדרות רואה בתוכניות מצוינות כגון "מגשימים" ו"ממריאות" מקפצה נפלאה לבני ובנות הנוער בעיר, והזדמנות עבורם להצטיין ולהצטרף לחוד החנית בתחומי הסייבר וה- AI בישראל.ראש העיר, אלון דוידי: "תוכניות האיכות שפועלות בשדרות, בשיתוף פעולה בין אגף החינוך שלנו לבין המרכז לחינוך סייבר ויחידת 8200, הן הוכחה שהכל אפשרי ואנו פועלים למימוש הפוטנציאל של כל ילד וילדה בעיר".

ההרשמה לתלמידי ולתלמידות כיתות ט' לשנת הלימודים תשפ"ד בעיצומה! צוות המרכז לחינוך סייבר, מגיע בימים אלה לבתי הספר לחשוף את התלמידים והתלמידות לתוכניות ולהזמין אותם להתחיל את תהליך המיון האחיד לשלושתן. חשוב לציין שאין צורך בידע מוקדם, אך נדרשות יכולות למידה ומוטיבציה גבוהות.

מידע נוסף והרשמה באתר המרכז לחינוך סייבר:  https://cyber.org.il/programs/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *