שדרות: נחנכה אנדרטה לזכר קורבנות האסון בצ'רנוביל

שדרות: נחנכה אנדרטה לזכר קורבנות האסון בצ'רנוביל

בשדרות זוכרים את קורבנות אסון צ'רנוביל: עיריית שדרות חנכה אנדרטה ראשונה מסוגה בארץ לזכר כוחות ההצלה מתאונת הכור הגרעיני. הטקס הגדול שתוכנן לציון 35 שנה לאסון, צומצם בשל המתיחות הביטחונית לטקס הנחת זרים, בו השתתפו ראש העיר, אלון דוידי, סגניתו, חוה נחשונוב, שגריר בלארוס בישראל, נציג מטעם שגרירות רוסיה ויו"ר איגוד הליקווידטורים בישראל.

ביום שני האחרון התקיים בשדרות טקס חנוכת אנדרטה למען הליקווידטורים (אזרחים, כבאים ואנשי צבא) שפעלו למען כיבוי וניקוי תחנת הכוח הגרעינית צ'רנוביל לאחר האסון שחל בשנת 1986. כאמור, לפני כ- 35 שנה, ב- 26/4/86, התרחש אחד מהאסונות האקולוגיים החמורים ביותר של המאה העשרים. מדובר על האסון שחל בתחנת הכוח הגרעינית בעיר צ'רנוביל שנמצאת במדינת אוקראינה. בעקבות ניסוי כושל נפרצה המעטפת שהגנה על הכור בתחנת הכוח הגרעינית וכתוצאה מכך חומרים רדיואקטיביים הופצו בסביבת הכור. הדבר גרם למוות בקרב 54 בני אדם כתוצאה ישירה של התפוצצות הכור ולעלייה בקרב תושבי הסביבה בתחלואת סרטן ומחלות אחרות שנובעות כתוצאה מחשיפה לקרינה. כמו כן, בתחילת שנות התשעים עלו לישראל למעלה מ- 5,000 ליקווידטורים ומתוכם רק 1,500 איש שרדו. בשדרות חיים כיום כשבעה ליקווידטורים. על מנת להוקיר את גבורתם ולזכור את קורבנות האסון וקורבנות התאונות הגרעיניות, הוחלט להקים אנדרטה לזכרם בשדרות. היוזמה הינה של סגנית ראש העיר, חוה נחשונוב ובתמיכה מלאה של ראש העיר, אלון דוידי.

טקס פתיחת האנדרטה התקיים במתכונת מצומצמת וזאת כאמור בשל המתיחות הביטחונית שמורגשת בימים האחרונים בדרום. בטקס נכחו דוידי, נחשונוב, חברי המועצה ארתור זכרייב וויקטור אברמוב ומנהלת מחלקת קליטה, רנאטה שלומוב. כמו כן, נכחו שגריר בלארוס בישראל, יבגני וורוביוב, נציג מטעם שגרירות רוסיה, יבגני שישקין, יו"ר איגוד הליקווידטורים בישראל, ודים חסדן ומשפחות הנופלים והשורדים.

ראש העיר, אלון דוידי: "'ההד של צ'רנוביל תמיד בליבנו'. כפי שחרוט על האנדרטה שנחנכה כך אנו זוכרים תמיד את האסון שחל לפני כ-35 שנה שעוד משפיע על חייהם של רבים. בעיר שדרות אנו זוכרים ומכבדים את בני העיר שנפלו מכל אסון נורא שהוא, וגם את נפגעי האסון הזה אנו זוכרים ומוקירים להם תודה על גבורתם האמיצה. אני מודה לסגניתי חוה נחשונוב על היוזמה המבורכת והחשובה".

סגנית ראש העיר, חוה נחשונוב: "זהו כבוד גדול עבורי ועבור הצוות שלי להקים את האנדרטה הראשונה בארץ לזכר קורבנות האסון ולכוחות שהצילו את העולם מפגיעה גרעינית. תודה למשתתפים בטקס וכמובן לשגרירי רוסיה ובלארוס שהגיעו לכבד אותנו בנוכחותם בטקס כה מרגש זה. מי ייתן ולא יתרחשו יותר אסונות מכל סוג שהוא".