שפה בונה עתיד בשדרות

שפה בונה עתיד בשדרות

קידום השפה בגיל הרך: השבוע יצאה לדרך תוכנית חדשנית בהובלת עיריית שדרות – מחלקת הגיל הרך באגף החינוך ויוזמת "שדרות במרכז". המטרה הינה לחזק את תחום השפה והאוריינות בגני הילדים ובבתי הספר. כחלק מהתוכנית גובשו תכנים מקצועיים וכלים פדגוגיים להעשרת השפה. בנוסף, יתקיימו הכשרות לגננות ולסייעות.

תחום השפה והאוריינות מהגיל הרך הינו בסיס חשוב ומשמעותי להמשך ההתפתחות הלשונית, הקוגניטיבית והרגשית של כל ילד וילד. בשל כך, עיריית שדרות, באמצעות כל הגורמים המקצועיים: מחלקת הגיל הרך באגף החינוך, המתנ"ס העירוני, ספריה עירונית וכן משרד החינוך, יוזמת שדרות במרכז, מרכז חוסן והמכללה האקדמית בית ברל,  ישלבו במהלך הלימודים תוכנית מקצועית בנושא השפה. כמו כן, באמצעות התוכנית שתיושם בשלוש השנים הקרובות בבתי ספר ובגני הילדים, יקדמו שלוש מיומנויות עיקריות: ראשית, כשירות לשונית – עלייה ניכרת באוצר המילים, הן בהגיה והן ביישום. שנית, פרגמטיקה – תקשורת בין אישית ושיח רציף. שלישית, מכוונות לספר – עידוד קריאת ספרים. בנוסף, לתוכנית נבנה כלי מיפוי ידידותי ומקצועי לגננות שבו הן יוכלו לבחון בשלוש נקודות זמן במהלך השנה את השיפור ברמה האוריינית. המטרה היא לעודד גם את הורי הילדים לקחת חלק בעולם השפה ולהעשיר את אוצר המילים של הילדים. כלומר, על-ידי יצירת רגעים משותפים של קריאה משפחתית יהיה ניתן ליצור רגעים של אושר ודמיון בקריאת סיפורים עם הילדים.

השבוע התוכנית החלה רשמית בגני הילדים בשדרות. ביום שני בבוקר התייצב ראש העיר, אלון דוידי, במספר גני ילדים על מנת להקריא לילדים את הסיפור 'המטריה הגדולה של אבא' שכתב לוין קיפניס. כל ילד וילדה קיבלו מטריות ממותגות עם הלוגו 'שפה בונה עתיד'. בשבועות הקרובים יגיע דוידי לגני הילדים הנוספים בעיר. חשוב לציין, כי באמצעות העשרת השפה העברית נוכל לשפר את יכולותיהם של הילדים, לעורר את המוטיבציה שלהם ללמידה וליצור שינוי מהותי ברמת הידע והכשירות הלשונית והאוריינית בקרב ילדי העיר. בנוסף, בספרייה העירונית התקיים מפגש עם הסופרת והמאיירת שולמית צרפתי שהגיעה למפגש חוויתי ומלמד עם הילדים.

ראש העיר, אלון דוידי: "תוכנית 'שפה בונה עתיד' הינה תוכנית ייחודית וייעודית לילדים עוד בשלב הגיל הרך. למידת השפה העברית הינה הכרחית וחשובה. ככל שלומדים מגיל צעיר וככל שקוראים יותר ספרים כך ניתן להעשיר את אוצר המילים וכך ניתן להתפתח בפן האישי ואף המקצועי. בשדרות, החינוך הוא מעל הכול ולכן הנהלת העיר מקצה  את כל המשאבים האפשריים לחינוך ילדנו. תודה רבה לכל הגורמים שלוקחים חלק בפרויקט כה חשוב זה".

מ"מ ראש העיר ומחזיק תיק החינוך, אלעד קלימי: "כחלק מחזון החינוך העירוני, טיפוח והעמקת תחום השפה עוד בגן הילדים, הוא חשוב ביותר לעתיד התלמידים ומקנה מיומנות בסיסית לתקשורת בין בני האדם שתסייע להם להבין את העולם הסובב אותם ולנתב בו את דרכם. תחום השפה מהווה נדבך חשוב ומרכזי שיאפשר לקדם מיומנויות בסיסיות אצל הילדים, כגון ביטוי אישי, תקשורת בין אישית, תחושת מסוגלות ובוודאי עתיד טוב יותר".

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *