מכינה ראשונה בארץ לכיתות י' במקיף אמית גוטוירט שדרות

מכינה ראשונה בארץ לכיתות י'

במקיף אמית גוטוירט שדרות

תוכנית מכינה צבאית ראשונה מסוגה לכיתות י' התקיימה בשבוע שעבר לתלמידי מקיף אמית גוטוירט בשדרות. במסגרת המכינה התקיימו הרצאות ופעילויות תוכן משמעותיות. ראש העיר, אלון דוידי: "המכינה מעצבת ומשפיעה על התלמידים ומציעה להם אפשרויות והזדמנויות נוספות בדגש על הגברת המוטיבציה".

המקיף הכללי אמית ע"ש גוטוירט בשדרות עושה זאת שנית, לאחר שבשנה שעברה התאים תוכנית מכינה צבאית ראשונה מסוגה לכיתות י'. בשנה שעברה, בית-הספר, בהובלת כפיר מורד ולינור סחייק, קיימו תוכנית מכינה צבאית ראשונה בארץ לכיתות י"ב. זאת, לאחר מחשבה רבה ודחיפה מטעם העירייה, הסוכנות היהודית ונציגם רועי קרליבך, רשת אמית, תוכנית "אמיתים" בהובלת דוד שמחון, מנהל המקיף, אדי דגן, וכמובן המון שיחות עם הצוות המוביל והתלמידים. כלל השותפים הגיעו למסקנה, כי תוכנית כזו צריכה להיבנות ולהתקיים עוד בכיתות י'.

התלמידים יצאו לכפר החינוכי ניצנה שברמת הנגב, יחד עם לינור סחייק, מובילת המכינה ורכזת השכבה, צוות המחנכות שהגיעו לסירוגין – סטייסי עמר, טניה יעקובלב, שרון אנה יעקבי וסיון עובד והשתתפו במעגלי שיח בנושאים אקטואליים, ניהלו שיח עם תושבים בדואים שסיפרו על הקשר שלהם לקהילת ניצנה, לקחו חלק בפעילויות חווייתיות בהן התחלקו לקבוצות ונחשפו לאורח חיים 'מכיניסטי' בו למדו להתנהל באופן אוטונומי כקבוצה, הכינו לעצמם את ארוחות הבוקר והערב, התחלקו לצוות תוכן שאחראי על הפעילויות, מובילי יום שאחראים על הסדר יום והכל תוך למידת מיומנויות חדשות.

ליאן דניאלס מכיתה י' מספרת: "המכינה לימדה אותי הרבה דברים על עצמי, לקחת אחריות, עצמאות, להיות רחוקה מהבית לא פשוט, וגיליתי שיש לי כוח סבל יותר גדול ממה שחשבתי, במשחקי התחרויות שעשינו".

במסגרת המכינה התקיימו הרצאות במקום, ביקור בכפרי הפזורה, ביקור בבסיס צה"ל ועוד. התלמידים נחשפו לשבוע אינטנסיבי עם הרבה פעילויות תוכן משמעותיות שילוו אותם בהמשך הדרך, במטרה לקדם אותם לקראת הגיוס, הבנה של שירות משמעותי ובעיקר, שהם יצליחו להוביל את עצמם למקומות הטובים ביותר שלהם.

רכזת השכבה, לינור סחייק: "לאחר מחשבה רבה והסקת מסקנות, החלטנו שנכון להתחיל עם התוכנית בכיתות י'. הרעיון כבר התגבש בשנה שעברה ישר לאחר שקיימו מכינה ראשונה בארץ לשכבה יב'. כפיר מורד ואני ישבנו וחשבנו על חשיבות שילדים יחשפו כבר מתחילת חטיבה עליונה. הרבה גורמים ליוו אותנו לקידום התכנית, עיריית שדרות, הסוכנות, רועי קרליבך, רשת אמית, דוד שמחון מתוכנית אמיתים וכמובן מנהל ביה"ס אדי דגן, שדחף כל הזמן, ועודד אותנו להוציא לפועל את התוכנית, ההיענות מצד הילדים הייתה מדהימה".

עיריית שדרות תומכת ומסייעת למכינה ושותפה ביוזמה להקמתה. ראש העיר, אלון דוידי, אמר כי "התנסות במכינה מכיתה י' מעצבת ומשפיעה על התלמידים ומציעה להם אפשרויות והזדמנויות נוספות בדגש על הגברת המוטיבציה. המכינה מהווה חממה למנהיגות חברתית ויוצרת דור חדש של מנהיגות צעירה. בוגריה חדורי שליחות וערכים, ופועלים לשפר את מצב הדברים בסביבתם".

מ"מ ראש העיר ומחזיק תיק החינוך, אלעד קלימי, הוסיף: "התלמידים השתתפו במכינה מוכיחים את יכולותיהם וכישוריהם במכינה המשלבת למידה, והתמודדויות במצבי שטח ואתגרים, חיים משותפים, היכרות אמיתית עם מקומות ואנשים, שיח פתוח ומכבד על זהות אישית ולאומית. כך מרחיבים את ההשפעה שלהם כיחידים וכקבוצה על ידי מגוון פעילויות התנדבות, יזמות ועזרה לקהילה. ישיר כוח לצוות מקיף גוטוירט בהובלת המנהל אדי דגן וליחידת הנוער על שיתוף הפעולה הפורה שהביא את המכינה להצלחה גדולה".

מנהל בית-הספר, אדי דגן, שרואה לנגד עיניו את משולש הנצח, הדוגל בערכים האישיים, קהילתיים ומדיניים, אומר כי: "אני גאה בתלמידים ובצוותים המלווים שהצליחו להגשים וליישם את המכינה, זו הפעם הראשונה בארץ ששכבה י' עושה מכינה כזו בתוכנית בית ספרית, וכל זאת בעקבות המלצת ראש העיר משנה שעברה, לאחר השיחה שהייתה לו עם תלמידי שכבת יב' שיצאו למכינה צבאית ראשונה בארץ וכמובן בתמיכת תכנית "אמיתים" של רשת אמית. חשוב להדגיש כי המכינה היא במתכונת שונה לחלוטין מטיול שנתי שנמצא ברמה אחת, ולאחר מכן נחשפים הילדים ל"מסע ישראלי" שזו רמה שנייה, והמכינה היא ברמה גבוהה יותר משתי התוכניות הקודמות. צוות המחנכות נמצאות איתן לאורך כל השבוע, הרכזת של שכבת י', לינור סחייק, לקחה על עצמה בהובלת התוכנית ושהתה לאורך כל השבוע עם התלמידים, זה כלל לא מובן מאליו, יש לנו צוות נפלא שתומך בתוכנית לקידום הצלחתה. מנהל אגף החינוך בשדרות, גיל חדש, הגיע לערב האחרון של המכינה וראה תלמידים מלאי מוטיבציה לקראת העתיד, ישר כוח לכל הילדים שלנו".

שחר שימן מכיתה י': "נהניתי מהחוויה, הכרתי הרבה ילדים שלא הייתי בקשר איתם או לא דיברתי איתם מעולם למרות שהם בשכבה שלי, לא תמיד אנחנו נחשפים לילדים באינטנסיביות כזו, כל היום, למשך שבוע! הכי נהניתי להיחשף להרצאות הצבאיות, בסיפורים האישיים של כל אחד מהם, ריגש מאוד לשמוע ולהתחיל להבין בתהליך שלקראתו אנחנו נלך בעתיד".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *