הונחה אבן הפינה לחווה חקלאית-חינוכית בשדרות

הונחה אבן הפינה

לחווה חקלאית-חינוכית בשדרות

בטקס מרשים ומרגש הונחה השבוע אבן הפינה לחווה החקלאית-חינוכית בעיר שדרות, שתהווה מרחב למידה חווייתי אזורי לנושאי הסביבה והחקלאות.

מיזם חינוכי מתקדם נוסף בעיר שדרות – חווה חקלאית חינוכית-קהילתית מוקמת בימים אלה בשכונה חדשה בעיר. טקס השקת החווה ונטיעת עצי הזית הראשונים התקיים במעמד סגן ראש העיר, אלעד קלימי, מנהל מחוז דרום במשרד החינוך, רם זהבי, ראש מועצת שער הנגב, אופיר ליבשטיין, סגנית ראש העיר, חווה נחשונוב, המפקח הארצי על החקלאות, יואל אבני, מנהלי אגפים בעירייה ומנהלי בתי הספר.

את הטקס הנחה שי שראל, מנהל החווה ותושב שדרות, ששיתף את הנוכחים בכל תהליך ההקמה והעבודה בשטח: "החווה תהיה מקום לצמוח בו, ליצור בו ולהרגיש בו חלק משמעותי מעשייה והעצמה אישיותית. נער או נערה המסיימים תקופה משמעותית בחווה ממשיכים לדרכם עם רצון הולך ונבנה להיות חלק מהחברה ועם יכולת חדשה לראות את עצמם כמי שמסוגלים ליצור ולהתפתח בתוכה, וזה כשלעצמו דבר חשוב, מבחינתנו, הקמת החווה היא כשלעצמה מטרת על, לבנות בשדרות מרכז לחינוך חקלאי שיהווה מרחב למידה חוויתי לנושאי הסביבה והחקלאות ויחזק את הביטחון העצמי דרך עמידה באתגרים ופיתוח היכולות האישיות, למידה בדרך החקר, כישורי חיים, מיומנויות חשיבה ועבודת צוות", דברי שראל.

החווה תיצור סביבת עבודה ייחודית ותאפשר סביבה הוליסטית ירוקה, בה יגדלו ירקות, צמחי תבלין, פרחים, צמחי בית, עצי פרי ובעלי חיים. מורי החווה ילמדו, יעבדו ויחוו יחד עם התלמידים חוויה משמעותית, יצירתית ומגוונת שתשמש גם לפיתוח אורח חיים בריא ותיתן מענה לחיים המודרניים המרחיקים אותנו מהקרקע וממקורות המזון הבריאים והטריים.

החווה ממוקמת בשכונת שדרות בפארק, סמוכה וקרובה למתחם בתי הספר, תשמש את תלמידי בתי הספר מכל רחבי העיר ותהווה אבן שואבת לאזור כולו גם לטובת רשויות מקומיות ואזוריות נוספות הסמוכות לשדרות ובקרבתה עבור תלמידי מוסדות החינוך ובני נוער מהחינוך הבלתי פורמאלי, לרבות נוער בסיכון ואנשים עם מוגבלויות. יש לציין שבכל האזור מאשקלון ועד באר שבע, אין חווה חקלאית חינוכית, כך שהחווה שתוקם בשדרות תיתן מענה לכלל האזור.

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי: "מהיום הראשון שסגני אלעד קלימי הניח את הרעיון על השולחן, התגייסתי להקמת החווה החקלאית ואימצתי את הרעיון בשתי ידיים מתוך הבנה שהחיבור לאדמה, באמצעות עבודה חקלאית וקשר עם דמויות משמעותיות, יתרום רבות לפיתוח האישיות ועיצוב עתידם של התלמידים. להתחבר לעצמם ולמסלול בחזרה לתלם ולעזור להם למצוא את דרכם הייחודית. אני מודה לאלעד קלימי שיזם את הרעיון ומוביל את התהליך וכמובן לצוות היקר במשרד החינוך ובמיוחד למנהל המחוז, רם זהבי שנרתמו לרעיון והקצו משאבים לתקצוב התוכנית".

סגן ראש עיריית שדרות ומחזיק תיק החינוך, אלעד קלימי: "יש משפט שאומר 'כשנוטעים שורשים עמוק בקרקע, יכולים להגיע גבוה', זה בדיוק מה שקרה כאן בכל התהליך שהתחיל בחזון שקורם עור וגידים מול העיניים ומתקדם בצעדי ענק ויש בו בשורה חינוכית וקהילתית. החיבור לאדמה מייצר חוסן ועוצמות בקרב התושבים ובני הנוער. מיקום החווה בסמיכות לקריית בתי הספר יהווה חיזוק משמעותי להגשמת היעדים".

רם זהבי, מנהל מחוז דרום במשרד החינוך: "החווה החקלאית שתוקם בשדרות היא מיזם חינוכי על-אזורי. היא תיתן מענה לחינוך חקלאי מגיל הגן ועד תיכון לכל ילדי עוטף עזה. זוהי דוגמה מצוינת לשיתוף פעולה מתבקש בין ראשי הרשויות באיזור כפרי, בו חקלאות היא עיסוק מרכזי".

ראש מועצת שער הנגב, אופיר ליבשטיין: "שדרות היא עיר הבירה של הנגב המערבי ואנחנו, שער הנגב, המרחב הכפרי שעוטף אותה. בין שדרות ושער הנגב יש חברות ושותפות גדולה. אנחנו רואים בפיתוח החקלאות, ערך חשוב ועקרוני, לכן אנחנו מברכים וגאים על הקמת החווה. אנחנו נדאג לסייע בכל מה שניתן- בקשר עם חממת הטכנולוגיה של שער הנגב, קידום פרויקטים משותפים וכמובן סיוע של הגד"שים ביישובי שער הנגב. דרך החווה שאנו חונכים היום, הקשר של שער הנגב ושדרות יתחזק עוד יותר. אנחנו יוצרים אפיקים חדשים של שיתוף פעולה".

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *