600 מתכננים צבאו על שדרות

600 מתכננים צבאו על שדרות

600 מבכירי עולם התכנון השתתפו בכנס השנתי בשדרות ושער הנגב, שהתקיים במעמד מנכ"לית מנהל התכנון, דלית זילבר, ראש עיריית שדרות, אלון דוידי וראש מועצה אזורית שער הנגב, אופיר ליבשטיין.

מספר מרשים של כ-600 אנשי תכנון ובכללם בכירי מערכת התכנון בישראל פקדו ביום חמישי שעבר את הכנס השנתי של איגוד המתכננים בישראל בשדרות ושער הנגב ומילאו עד אפס מקום את מתחם השוק העירוני, סינמטק שדרות, מרכז הצעירים ועוד. לצד הנאומים החשובים, ההצהרות, הדיונים וההרצאות פקדו המשתתפים את מתחמי האוכל המקומיים וסיימו בשעות הערב המאוחרות בהופעה מוזיקלית תחת כיפת השמיים ברחבת הסינמטק.

ביום שישי התכנסו המתכננים למליאה בנושא אתגרי העתיד של שדרות ושער הנגב, בה הציגו ראשי הרשויות את חזונם, ולאחר מכן יצאו למספר סיורים באזור הדרום.

ההחלטה, הלא שגרתית, לערוך את הכנס השנתי בשדרות, בעוטף עזה, הינה במסגרת מדיניות איגוד המתכננים בישראל לערוך את כנסיו המרכזיים במיקומים המתחברים באופן טבעי אל הסוגיות המאתגרות את עולם התכנון. הכנס בשדרות עסק באחת השאלות המרכזיות של מקצוע התכנון – שאלת האיזונים: איזון בין מרכז לפריפריה, בין המרחב העירוני למרחב הכפרי, בין צרכי הביטחון בעוטף עזה לבין צרכי הפיתוח במקום, בין בניה למגורים לבניה לתעסוקה, איזון בין צרכיהן של קהילות שונות במרחב ועוד.

במושב הפתיחה החגיגי של הכנס, שנערך בשוק העירוני בשדרות, אמרה יו"ר משותף של איגוד המתכנים בישראל, תמי גבריאלי: "העובדה שכ-600 מתכננים הגיעו לכנס הממוקם בעוטף עזה, רק כשבוע לאחר אירועי הירי האחרונים וחרף חששות הקורונה, מצביעה על המחויבות העמוקה של אנשי התכנון לשטח ועל החשיבות והדחיפות שיש היום, יותר מתמיד, בליבון סוגיות התכנון, בתקווה שבקרוב, לאחר כשנה שהמדינה מתנהלת עם ממשלות מעבר, ניתן יהיה להריץ קבלת החלטות. אנשי התכנון לא שובתים ממלאכה אך אנו זקוקים לממשלה שתוכל לאשר ולקדם את התכנון".

לנקודה זו נדרשה גם מנכ"לית מינהל התכנון, דלית זילבר, באומרה כי "לתכנון חייבים ממשלה. אומנם כל מוסדות התכנון, הועדות המחוזיות, המועצה הארצית, קבינט הדיור, עובדים באופן רציף, אבל תיקוני חקיקה מחייבים ממשלה, והדברים נמצאים בהמתנה".  עוד הוסיפה זילבר: "כיום התכנון מתחיל למעשה דקה אחרי שהתוכנית מאושרת, באותו הרגע מתחילות להגיע דרישות להקלות ותוספות בתכנית, ללא התחשבות בתשתיות הנדרשות, מה שמעכב את התוכניות עוד כשנה עד שנה וחצי בוועדות הערר לפני הגעה למתן ההיתר".

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי: "לא לוקח כמובן מאליו הגעה של מאות מתכננים לעיר, בין קסאמים לקורונה. בניהול עיר בהרבה תחומים יש שולחנות עגולים עם גורמים שונים, אבל בסוף תמיד יש הבנה ברורה שראש העיר הוא זה שקובע. בתכנון קובעים לראש העיר, מביאים לו באריזה את תוצרי התכנון, הסכמי הגג הם הזדמנות טובה להתנהלות שונה". דוידי גם סיפר למתכננים על מתחמי המזון בעיר והזמין אותם לאכול בהם וליהנות מהאווירה.

ראש המועצה האזורית שער הנגב, אופיר ליבשטיין: "בתחום התכנון שיטת הפרד ומשול מאפשרת שליטה מירושלים תחת מעטפת לכאורה של מקצועיות ועקרונות. אנו בדרום מנסים להציע התנהלות שונה, מעבר מאגו-סיסטם לאקו-סיסטם, מערכת משותפת בין הישובים השונים ערים ויישובים כפריים".

 

·      מצורפת ההודעה ותמונות מהכנס. צילום: הדס שריר, איגוד המתכננים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *