אזור תוכן ראשידלג על אזור תוכן ראשי

שירותי חירום

 מוקד עירוני  106  08-6613110  לפרטים
 מרכז הפעלה בשעת חירום  6890850    לפרטים
 משטרה  100 / 6620444  משטרת שדרות  לאתר האינטרנט
 משמר אזרחי  6898262    
 מכבי אש  102 / 6897777    לאתר האינטרנט
 מד"א  101    לאתר האינטרנט
 בריאות הנפש  6612939 / 6890602    לפרטים

 

 

התנהגות נכונה בעת ירי קסאם:

 

בהישמע קול או נפץ או בהתרעת "צבע אדום" פעל על פי ההנחיות הבאות:
במבנה:
במידה ובמבנה יש ממ"ד יש להיכנס אליו ולסגור את חלון הפלדה.
במידה ובמבנה אין ממ"ד יש לפעול על פי סדר הפעולות הבא:
להיכנס לחדר פנימי עם כמה שפחות חלונות ופתחים, לחדר מדרגות או מסדרון.
ב. לשבת על הרצפה, צמוד לקיר פנימי ולא מול חלון.
יש לקבוע מראש את המרחב המוגן המתאים ביותר במבנה.
בחוץ:
בשטח פתוח- יש לשכב ולהגן על הראש באמצעות הידיים. בזמן הפוגה יש להיכנס למחסה הקרוב במהירות ובזהירות.
בשטח בנוי- יש להיכנס למבנה ולפעול על פי ההנחיות במבנה.
ברכב:
לעצור את הרכב בצד הדרך במהירות ובזהירות.
לצאת מהרכב ולהיכנס למבנה או למחסה קרוב, אם הנך בשטח פתוח, יש לשכב ולהגן על הראש באמצעות הידיים.
לאחר אירוע:
ניתן לצאת מהמיגון לאחר כחמש דקות באם לא ניתנה הוראה אחרת.
להקשיב להנחיות גורמי הביטחון.
במידה וראית רקטת קאסם על הארץ או הבחנת בחפצים בלתי מזוהים, יש להתרחק מהמקום, להרחיק סקרנים ולהודיע למשטרה.
 סקירה ביטחונית שדרות נמצא על קו התפר. מאז 2001 מתמודדת עם בעיות בטחון קשות, בעקבות התקפות של ירי טילי קסאם מרצועת עזה. כתוצאה ממצב זה, החרדה בקרב התושבים הולכת ומחריפה. במהלך השנים ספגה העיר וסביבתה הקרובה כ –6000 טילי קסאם. 10 ילדים ומבוגרים נהרגו מאז 2004 . מאות נפצעו ואושפזו בבתי חולים, ואלפים רבים של ילדים ,צעירים ומבוגרים כאחד, סובלים מטראומה קשה. הרס רב נגרם לרכוש, בתים ועסקים רבים ומפעלים נפגעו פיסית וכלכלית, חלקם עומד בפני התמוטטות כלכלית.

החיים בצל הפחד גוברים, בשל חוסר הידיעה וחוסר היכולת, להתכונן ולהתגונן מפני נפילות הקסאמים. , קיימת תחושה קשה של חוסר יכולת לשלוט במצב, לשמור ולהגן על חסרי הישע. השירותים בקהילה מתקשים לתפקד, חלקם נמצאים על סף התפרקות, או סגירה בשל חוסר בתקציבים ממשלתיים ועירוניים, עקב התגברות ירי טילי הקסאם והעלייה הגוברת בצרכים.
בעקבות מקרים אלו, נערכת שדרות להתמודדות עם המצב הביטחוני החדש.

במסגרת ההיערכות פועלת שדרות, לחיזוק המסגרות הקיימות ולתמיכה בהן, מתוך הבנה שמערך התמיכה בשעת חירום, צריך להתבסס על מסגרות ושירותים הפועלים בשגרה. כאשר לאלה יש קהל יעד קבוע, צוות מקצועי מלווה ומבנה פיזי קיים, שיכול להוות תשתית לתמיכה פיזית ונפשית, בקהל היעד ובני משפחותיהם, ולמתן תמיכה וליווי של הצוותים המקצועיים.

כדי לחזק את החוסן החברתי ולסייע לתושבים, בעמידות לאורך זמן במצב של איום מתמשך, יש צורך לחזק ולעבות את השירותים הקיימים. במהלך לאיתור צרכים שבוצע, עלו צרכים שונים של שיפוץ והתאמות, תחזוקה שוטפת של מבנים, הצטיידות, סיוע בתפעול השוטף , רכישת ציוד מתאים ומותאם לשעת חירום.

מיגון מוסדות החינוך קיבל תנופה משמעותית , ומרבית הגנים בתי הספר כבר מוגנו. וחלקם נמצא בשלבי גמר. מעונות היום נמצאים בטיפול למתן מענה הולם בהקדם.

בעיה קשה בפני עצמה, היא בעיית המיגון לבתים צמודי קרקע, שנבנו עוד בשנותיה הראשונות, ובשנים שעדיין לא הייתה חובה לבניית ממד"ים. צורך מיוחד - חשוב ביותר, הוא הקמת "מרכז חוסן", בו ירוכזו כל הטיפולים למיניהם , שייתן מענה נדרש לכלל הציבור בשדרות, לכל הלוקים בבעיות מתח נפשי, חרדות, הפרעות קשב , חוסר ריכוז, עצבנות וכיו"ב. בגלל המצב הביטחוני ההולך ומחריף ,ולאור הנחיצות הגבוהה, אותר מקום מתאים למטרה זו- אולם הקולנוע הישן, הוכנה תכנית מפורטת ויש כבר תרומה ראשונית בסך 1.300000 שקלים, שנתרמו ע"י הועד היהודי האמריקאי, ויתרת הסכום מתבקשת הממשלה להעמיד לבנייתו.

עבור לתוכן העמוד