אזור תוכן ראשידלג על אזור תוכן ראשי

הטבות כלכליות לשדרות

עוד הוסכם בהחלטת הממשלה כי תיבחן אפשרות להקמת אזור תעשיה בשדרות אשר ישתרע על 500 דונמים ויהווה עוגן כלכלי אזורי. אלון דוידי, ראש העיר שדרות: "ממשלת ישראל שוב הוכיחה כי היא דואגת לנגב וכי עומדת מאחורינו ממשלה חזקה ותומכת".

ביוני 2014 החליטה הממשלה לעבות את התכנית לחיזוק החוסן האזרחי בשדרות ויישובי עוטף עזה עד שנת 2016. כעת, אישרה הממשלה את תוכנית הסיוע לשנים 2017-2018. מטרת התכנית שהיקפה 536 מיליון ₪ הינה חיזוק התושבים, הרשויות המקומיות והכלכלה באזור כולו. 
התכנית האסטרטגית הרב שנתית כוללת שורת הטבות לתושבי האזור בהן הטבות מיסוי בשיעור של 20%, הטבות ארנונה בשיעור של 45% למגורים וכן הנחה בשיעור של 39% לנכסים אחרים, פטור מדמי חריכה לרשות מקרקעי ישראל, סבסוד מעונות יום, תקצוב שעות טיפול וייעוץ רגשי לילדים, הטבות לתעשייה, תיירות, חקלאות, מסחר ותעסוקה, ותגבור שירותים בתחומי חינוך, רפואה, ורווחה. 
עוד בתכנית, חיזוק חמשת מרכזי החוסן ביישובי עוטף עזה ותגבור מערך רפואת החירום, הקצאה מטעם משרד הפנים על סך 5 מיליון ₪ לטובת מענקי פיתוח לעיריית שדרות והקצאה מטעם משרד התרבות והספורט על סך 3 מיליון ₪ לטובת פעילות ספורט ותרבות לשדרות וליישובי העוטף. כמו כן, שדרוג תשתיות המים והביוב בהיקף של 40 מיליון ₪ ושדרוג מערך הטיפול בפסולת וטיפוח סביבתי בהיקף של 25 מיליון ₪. 
את התוכנית גיבש מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר, ושותפים לה משרדי האוצר, החינוך, הביטחון, הפנים, תרבות וספורט, פיתוח הפריפריה הנגב-והגליל, הבריאות, הכלכלה והתעשייה, העבודה והרווחה, התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, הגנת הסביבה, החקלאות ופיתוח הכפר, שוויון חברתי, המדע והחלל והמשרד לביטחון פנים.
ראש הממשלה, בנימין נתניהו: "אנחנו משקיעים למעלה מחצי מיליארד שקל לטובת התושבים. אנחנו עושים את זה בהטבות מס, בהטבות במעונות יום, בהשקעות בתשתיות, בהקלות, בעזרה לרשויות המקומיות. אני חייב להגיד שכל האזור נמצא בפריחה מתמדת. אני מתרשם כשאני הולך לשם מתנופת הבניה, מהביקוש - על כל דירה יש כמה מבקשים וכל זה קורה מאז מבצע "צוק איתן". לכן באישור התוכנית אנחנו אומרים לתושבים: אנחנו נמשיך לחזק אתכם, אנחנו נמשיך לחזק את עוטף עזה, אנחנו נמשיך לחזק את הנגב והנגב המערבי. אנחנו עושים זאת למענכם, למען הנגב ולמען ביטחונה ועתידה של מדינת ישראל". 
שר האוצר, משה כחלון אמר: "חיזוק חוסנם של יישובי עוטף עזה הוא חיזוק החוסן הלאומי של מדינת ישראל"
אלון דוידי, ראש עיריית שדרות: "ממשלת ישראל שוב הוכיחה כי היא דואגת לנגב וכי עומדת מאחורינו ממשלה חזקה ותומכת. אישור התכנית הינה בשורה אדירה המהווה צעד נוסף בדרך להפיכת שדרות ויישובי העוטף ליעד מרכזי. המשך התכנית יאפשר את המשך הפיתוח המואץ המתקיים באזור ביתר שאת והמשך הגשמת החזון להפרחת השממה בנגב. בשמי ובשם תושבי שדרות ועוטף עזה אני מבקש להודות לשר האוצר, משה כחלון, לממשלת ישראל ולעומד בראשה, ראש הממשלה, בנימין נתניהו על הנכונות, הדאגה ושימת פיתוח הדרום בראש סדר העדיפויות".
אחת ההחלטות הדרמטיות ביותר בתכנית הינה בחינת האפשרות להקמת אזור תעשייה, מלאכה ומסחר חדש בשדרות אשר ישתרע על 500 דונמים. "בחזוני אני רואה את שדרות כעיר חזקה ואיתנה המספקת לתושב את השירותים הטובים ביותר. אזור תעשייה זה יהווה עוגן כלילי יציב אשר יבטיח את עצמאותה של שדרות כעיר שאינה נשענת עוד על תקציבי משרדי הממשלה ויבטיח את עתיד ילידנו", אמר דוידי. 
כך נרשם בהחלטת הממשלה בנוגע לאזור תעשיה זה: "לאור הגידול המשמעותי במספר השיווקיים של יחידות הדיור בשדרות ובהמשך להשקעות הרבות שהשקיעה המדינה בעיר, שהיא הרשות המקומית העירונית היחידה בעוטף, ובמטרה להוסיף לה מקורות הכנסה נוספים מוצע לבחון הקמת אזור תעשייה נוסף בשדרות".

עבור לתוכן העמוד