אזור תוכן ראשידלג על אזור תוכן ראשי

שדרות זוכרת את הנופלים

שדרות זוכרת את נופליה במערכות ישראל ובפעולות האיבה

66 תושבים ותושבות איבדה העיר שדרות מאז יום היווסדה. השבוע התייחדו התושבים לטקס יום הזיכרון באנדרטה לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה ולמחרת בחלקה הצבאית בבית העלמין בעיר.

עיריית שדרות ציינה השבוע את יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה במספר טקסים ואירועים. ביום ראשון בערב, מיד לאחר צפירת דומיה בת דקה, התכנסו אלפים מתושבי העיר ברחבת האנדרטה לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה ברחוב הבנים. כמידי שנה, גם השנה צה"ל היה חלק מעצרת הזיכרון המרכזית וחייליו היוו את משמר הכבוד של הטקס. מנחה הטקס, בני כהן, קרא את תפילת יזכור ומיד אחריה הודלק לפיד הזיכרון על-ידי מאיר בן-זיקרי, אחיו של רב"ט שמעון ז"ל, שנפל ב-7.6.1985 בזמן ששירת בחיל המשטרה הצבאית.

לאחר מכן החל טקס הנחת הזרים. בשם עיריית שדרות הניח זר ראש העיר, אלון דוידי. בשם צה"ל הניח זר מפקד "רעם", גדוד הקשר של פיקוד דרום, סא"ל ניסים לוי. בשם משטרת ישראל, הניח זר מפקד תחנת שדרות, סנ"צ מייק כהן. בשם המשפחות השכולות הניחה זר מזל אוחנה, אמו של רב"ט גבריאל ז"ל, שנפל ב-15.4.1980 בזמן ששירת בחיל החימוש. בשם משפחות נפגעי פעולות האיבה הניח זר אדוארד יוספוב, בנו של מרדכי ז"ל, שנהרג מפגיעת רקטת קסאם בשדרות ב-28.6.2004.

נועם שלמה וקארין חורי העניקו ביצוע מרטיט לשיר "הו רב חובל" של מיטל טרבלסי. שלמה גם שר עם מישל אברג'יל את השיר "לעולם לא ישוב". בקטע האומנותי הופיעו גם במספר שירים חבורת הזמר "מיתרים" בניצוחו של המעבד המוזיקלי יוני שחם.

ראש העיר, אלון דוידי, הקריא דברים לזכרם של הנופלים. "עם שלם מתכנס לתוך עצמו ומתייחד עם זכרם של הנופלים אשר הקריבו את חייהם למען המולדת ולמען העתיד של כולנו ואת קורבנות הטרור, שנרצחו בפעולות האיבה נגד מדינת ישראל", אמר דוידי. הוא הוסיף, כי "כל נופל משאיר בליבנו חלל,

כל נופל מזעזע את גב האומה המופלאה שלנו, ומשתק את שיגרתנו.

בכל פעם אנו מבטיחים לעצמנו ולילדנו שלא עוד! אך לצערנו בכל שנה אנו שבים ומוסיפים שם לרשימת אלו שקיפחו נפשם, בכדי שאנחנו וכל עם ישראל נוכל לקיים כאן את חיינו בביטחון". דוידי פנה למשפחות השכולות ואמר להן: "משפחות יקרות, אין מילים אשר יכולות להקהות את כאבכם, או להשיב לכם את שהיה ונלקח באותו יום בו דפק השכול עלדלת ביתכם. לנו רק נותר להוקיר לכם תודה ולהצדיע לכם!  ביום זה אנו מבקשים לשאת יחד עימכם את כאבכם העצום.

מבקשים לחלוק יחד את תחושת ההחמצה, על צחוק שלא יישמע יותר, אהבה שלא תתממש, נשיקת לילה טוב שלא תינתן עוד, על כיסא ריק בארוחת החג, על אחים ואחיות שלא תבקרו ועל חברים אשר לא תחלקו איתם את שעל ליבכם. יש משהו ייחודי באבל שלנו, כאן, בשדרות. כיישוב יחסית קטן, מטבע הדברים ההיכרות ביננו מאוד אינטימית, עמוקה ורבת שנים. אנו צועדים יחדיו מגיל הגן ועד הצבא ובכלל. אנחנו מכירים איש את רעהו היטב וכן אורחות החיים של כל אחד ואחת מאיתנו שלובות בתוך אורחות חיי הקהילה, ללא יכולת להפריד בין השניים. לכן,

ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, לצד האבל המשפחתי קיים גם אבל יישובי – קהילתי ההופך את מושג 'משפחת השכול' הרבה יותר מוחשי".

חיים בן חמו, אחיו של סמל דוד ז"ל, שנפל ב-24.10.1973 בזמן ששירת בחטיבת הצנחנים, הקריא את רשימת חללי העיר שדרות.

יו"ר המועצה הדתית, הרב אורן מלכה, קרא פרק תהלים. חבר המועצה, הרצל שאובי, קרא את תפילת "אל מלא רחמים".

בהמשך הערב התקיים ערב שירי לוחמים – "בעוז רוחם" – במתנ"ס העירוני. את הערב המכבד והמרגש הנחה עודד מנשה והופיעו שי צברי, בני כהן ונועם שלמה.

למחרת, התקיים בחלקה הצבאית בבית העלמים בשדרות טקס ההתייחדות הממלכתי-צבאי במעמד ח"כ עמיר פרץ וראש העיר, אלון דוידי. "לצד ההתפתחות וחגיגות העצמאות של מדינתנו, לא נשכח את מחיר הנופלים הכבד שנאלצנו לשלם עבורה", אמר דוידי. "לצבא הגנה לישראל יתרונות רבים אך היתרון הבולט מכולם הוא חיילינו, מיטב בנינו ובנותינו, אשר ינקו מהמשפחה, מהמורשת היהודית, מתנועות הנוער, מבית הספר, ומן הצבא את ערכי הציונות והאהבה למולדת, את הזכות לשרת את המדינה ולהקריב למענה, את הגבורה ואת האמונה כי לנו הבית הזה ואין לנו ארץ אחרת. עלינו להילחם על קיומה  בכל מחיר והמחיר כבד מנשוא.

דווקא כאן, בשדרות, העיר הקרובה ביותר לרצועת עזה אשר נמצאת מזה שנים רבות תחת איום מתמיד של מתקפות קסאמים ומנהרות טרור, רואים את התפתחות העיר במלוא הדרה. זוהי ההוכחה הניצחת ביותר לכל אויבינו, שאנחנו כאן ואין לנו כוונה ללכת לשום מקום אחר. שנים ארוכות תחת איום הטרור, הפכו את הקהילה בעיר לחזקה יותר מאי פעם, קהילה המגלה כל פעם מחדש אומץ לב, חוסן ואמונה אשר מקרינים על החברה הישראלית כולה. קהילה המחבקת ותומכת במשפחות השכולות במשך כל ימות השנה. כבוד גדול נפל בחלקי להיות ראש עיר, בה קיימת לכידות וערבות הדדית שכזאת. הנוער שלנו גדל על ערכי הציונות, האכפתיות, העזרה לזולת והאהבה למולדת. בעזרת העוצמות האדירות שלכם, משפחות הנופלים וכלל תושבי העיר, נמשיך לנצח גם בעתיד ולהביא שקט ובטחון עלינו ועל כל ישראל".

 

עבור לתוכן העמוד