אזור תוכן ראשידלג על אזור תוכן ראשי

בשדרות צויין "יום הווטרנים"

עיריית שדרות ציינה בטקס רב רושם את יום השנה ה-72 לניצחון בעלות הברית

על גרמניה הנאצית

72 שנה לאחר הניצחון על גרמניה הנאצית, ציינה עיריית שדרות את יום הניצחון בצעדה מרחבת העירייה לאנדרטה לזכר הווטרנים, שנחנכה בשנה שעברה בעקבות החלטה של ראש העירייה, אלון דוידי. באנדרטה התקיים טקס מרשים בנוכחות הווטרנים, בני משפחה, חיילים ושוטרים.

ביום שלישי השבוע, 9 במאי, בטקס מרגש בנוכחות ווטרנים תושבי שדרות ובני משפחותיהם, צוין יום הניצחון על גרמניה הנאצית במלחמת העולם השנייה. בתחילת היום, התכנסו ברחבת העירייה בני נוער רבים, ווטרנים, סגן ראש העירייה ומחזיק תיק הקליטה, מרק איפראימוב, וחברת המועצה, חווה נחשונוב, ויחד כולם צעדו לאנדרטת הזיכרון לזכרם של הווטרנים שנחנכה בשנה שעברה ליד אגף ההנדסה. במהלך כל הצעדה הונפו אל על שלטים המציינים את היום החשוב, בני הנוער אחזו בבלונים בצבעים כחול ולבן והושמעו שירים משנות המלחמה.

בכל שנה ב-9 במאי מצוין ברחבי העולם יום הניצחון של בעלות הברית על גרמניה הנאצית. רבים מהווטרנים, יוצאי הצבא האדום, אשר לחמו לצד בעלות הברית, עלו ארצה עם העלייה הגדולה של יהודי ברית המועצות, בשנות ה-90, וחלקם קבעו את ביתם בשדרות. עלייה זו זרזה את הכרתה הממלכתית של מדינת ישראל ביום זה, כנהוג במדינות רבות בעולם.

ברחבת האנדרטה התקיים טקס מרשים, בו השתתפו סגני ראש העיר, מרק איפראימוב ואנטולי נחשונוב, חברת המועצה, חוה נחשונוב, חיילים מאוגדת עזה וכן שוטרים מתחנת משטרת שדרות. הטקס החל עם הנפת הדגל על-ידי חייל צה"ל ושירת "התקווה" בליווי נגני כינור ופסנתר. לאחר מכן בירך את הנוכחים

שליח חב"ד בשדרות, הרב משה זאב פיזם ומיד אחריו עמדו כל הנוכחים דקת דומיה. הנוכחים צפו בטקס הנחת הזרים על-ידי הארגונים השונים ועברו לשמוע את סגן ראש העיר ומחזיק תיק הקליטה, מרק איפראימוב, שבירך את הווטרנים גם בשמו של ראש העיר, אלון דוידי, אשר נבצע ממנו להשתתף בטקס בשל שהותו בארצות הברית מטעם ארגון ה-JNF. "מדי שנה עיריית שדרות, בהובלת מחלקת קליטה, מקיימת אירוע שיא המתחיל בשעות הבוקר עם הצעדה וממשיך בערב עם קונצרט חגיגי ומיוחד", אמר איפראימוב. "חשוב לי להדגיש שיום הניצחון הוא יום ששייך לא רק לעולים מברה"מ לשעבר, אלא לכל תושבי ישראל. העם היהודי תמיד הצטיין ולחם בחזית לטובת ההגנה על מדינתו ועל משפחתו, שחלקם נספו תחת כיבוש הנאצי". איפראימוב סיפר גם את סיפורו האישי: "סבא רבא שלי היה איש חשוב, מנהל מפעל חיוני ולכן לא גויס למלחמה. לאחר שראה שכל האחים ובני דודים שלו התגייסו, הלך והתנדב לצבא. בשנת 1942 נעלמו עקבותיו וכיום הוא קבור במלחמת אחים באזור אוקראינה מערבית. מצד שני, השנה גיליתי שחלק מהמשפחה שלי נרצחו על ידי כובשים גרמנים, כי לא הספיקו לברוח".

סגן ראש העיר ומחזיק תיק הרווחה, טל-אנטולי נחשונוב, אמר, כי "הווטרנים סללו את הדרך להקמתה של מדינת ישראל, ואנחנו כאן בשדרות התברכנו בעשרות ווטרנים, אשר בחרו להשתקע בעירנו והשתלבו כאן בצורה הטובה ביותר". עוד אמר נחשונוב: "כיף לראות שיש רבים ששותפים לעשייה בהיבט הזה של הווטרנים, כמו ראש העירייה, מחלקת הקליטה, מרכז 'דורות' בני הנוער, חיילי צה"ל ועוד. אנחנו נמשיך לדאוג לאותם אנשים שנלחמו במלחמה הקשה כדי שחייהם כאן, בשדרות, יהיו כמה שיותר קלים".

בארגון הטקס לקחו חלק מחלקת הקליטה העירונית, בניהולה של ילנה בריוקוב, מרכז קהילתי "דורות", אגף שפ"ע, אגף החינוך-מחלקת הנוער, מחלקת הקשישים, שדרוק-אגף הרווחה, המתנ"ס ולשכת ראש העיר.

בברכה מצולמת ששלח ראש העיר לווטרנים לכבוד יום חשוב זה, הוא אמר להם: "לפני 72 שנה הצורר הנאצי כמעט השתלט על העולם והצליח במשימתו להשמיד את העם היהודי. אתם עזבתם בני משפחה ויחד עם חברים לנשק יצאתם להילחם על החירות של העולם. הבאתם ניתחון גדול שבזכותו העולם חזר להיות חופשי והעם היהודי ניצל. אני מודה לכם בשם תושבי שדרות, אנחנו זוכרים את הניצחון הגדול, אנחנו מכבדים אתכם, מוקירים אתכם ואוהבים אתכם. תודה רבה". עוד אמר דוידי: "אסון השואה נשאר עד כה טראומה ללא מרפא. קיומנו הלאומי יונק חיות ועוצמה מכם ומסיפורכם, ללא ספק הפכתם לחלק בלתי נפרד מחיינו ואני יכול להגיד בפה מלא כי עירנו התברכה בכם".

נציין, כי ראש העיר ביקר בבתיהם של כל הווטרנים המתגוררים בשדרות, שמע את סיפור גבורתם, שאל אותם לצרכיהם והבטיח להיות להם לאוזן קשבת.

היום הסתיים בתערוכה ומופע חגיגי במתנ"ס העירוני ממנו נהנו מאות אורחים.

 

עבור לתוכן העמוד