אזור תוכן ראשידלג על אזור תוכן ראשי

אור חדש בשדרות

אור חדש בשדרות

חברת החשמל סיימה בעיר שדרות פרויקט להתייעלות אנרגטית שבמהלכו הוחלפו 2,500 פנסי תאורת רחובות. תועלות הפרויקט מורגשות בעיר: חיסכון משמעותי בחשמל, שיפור באיכות ורמת התאורה, שיפור איכות הסביבה ובטיחות התושבים. ראש העיר, אלון דוידי: "הרווחנו גם עיר מוארת יותר וגם חיסכון משמעותי בהוצאות על החשמל".

 

טקס לציון סיום פרויקט התייעלות אנרגטית שביצעה חברת החשמל בשדרות, הראשון מקרב סדרת פרויקטים דומים ברשויות מקומיות ברחבי הארץ, התקיים השבוע בעיר שדרות.

בטקס השתתפו שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, יובל שטייניץ, השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, ראש עירית שדרות, אלון דוידי, מנכ"ל חברת החשמל, עופר בלוך ויו"ר דירקטוריון חברת החשמל, אלוף ( במיל.) יפתח רון טל.

במסגרת פרויקט התייעלות אנרגטית נרחב שמבצעת חברת החשמל ברשויות מקומיות ברחבי הארץ,  הסתיים לאחרונה  ביצוע הפרויקט בעיר הראשונה - שדרות.

זהו אחד מפרויקטי ההתייעלות האנרגטית הגדולים בארץ. ראש עירית שדרות,  אלון דוידי,  החליט להשקיע בפרויקט  ולקדמו מיידית ועל כן  שדרות הפכה להיות הראשונה בה בוצע הפרויקט. חברת החשמל פועלת לביצוע פרויקטים דומים בישובים נוספים: אור-עקיבא, אשקלון ופרדס-חנה עמן כבר נחתמו חוזים לפרויקט.

לקראת ביצוע הפרויקט בשדרות ביצעה חברת החשמל סקר תאורה מקיף ובו נבדקו כלל גופי התאורה בעיר. רבים מגופי התאורה לא פעלו והיו כבויים.

הפרויקט כולל שני שלבים.  שלב א': החלפת 2,500 גופי תאורה מתוך 3,400 גופי התאורה הקיימים בעיר הסתיים בימים אלה. השלב השני יבוצע לאחר שיוסקו המסקנות משלב א' ובמסגרתו תושלם החלפת גופי התאורה ברחבי העיר.

 

חברת החשמל מנהלת את הפרויקט על כל שלביו ופועלת בשיתוף ובתיאום מלא עם עיריית שדרות. במסגרת הפרויקט הוחלפו  גופי התאורה המאירים את כבישי העיר, הגנים הציבוריים, והוסרו גופי תאורה מיותרים. בנוסף, הותקנו במוסדות חינוך בעיר מזגנים שהיעילות האנרגטית שלהם גבוהה, ושודרגו תשתיות החשמל הישנות והפגומות.

 

תרומת הפרויקט לעיר ותושביה:

·         30% שיפור ברמת תאורת העיר - תוספת בטיחות וביטחון לתושבים.

·         חיסכון אנרגטי בעבודת המזגנים בבתי ספר ובמוסדות ציבור – 31% חסכון

·         חיסכון אנרגטי בתאורת הרחובות – למעלה מ 60% חסכון

·         100% גופי תאורת רחוב תקינים.

·         חיסכון בתחזוקת גופי תאורה – כ-  85%

 

ראש עירית שדרות, אלון דוידי: "בזכות הפרויקט החשוב והגדול הזה העיר שדרות הפכה לעיר מוארת יותר וחסכונית יותר. הלכנו במלוא המרץ עם חברת חשמל לאורך כל הדרך כדי שכל הפנסים הישנים יוחלפו בתאורת לד ואכן 2,500 פנסים הוחלפו. כבר רואים את התוצאות בנתונים שאנחנו מקבלים על הירידה בצריכת החשמל וכך הרווחנו פעמיים – עיר מוארת וחיסכון בחשמל. אני מודה לשרים שטייניץ ואלקין על כל התמיכה ולאנשי חברת חשמל על הביצוע המושלם ואני יכול לומר להם – אנחנו נשלם לכם כמה שפחות עם התאורה החדשה".

שר האנרגיה, יובל שטייניץ: "מדובר בפרוייקט חשוב מאוד, שהופך את שדרות לעיר הראשונה בישראל, המובילה התייעלות אנרגטית, שתוצאותיה הן חיסכון באנרגיה, חיסכון בעלויות ואוויר נקי יותר. אני מודה לראש העיר הנמרץ, אלון דוידי, על הובלת פרוייקט ייחודי זה ואני בטוח ששדרות תהפוך למודל מוצלח שייושם ביישובים נוספים בארץ".

השר להגנת הסביבה, ירושלים ומורשת, זאב אלקין: "העיר שדרות נמצאת בחזית ההתייעלות האנרגטית בישראל וכך תמשיך להיות! אני מברך את העיר שדרות שהיא הראשונה שהגיעה לסיום פרוייקט התייעלות אנרגטית. החלפת 2500 גופי תאורה מביאה לחסכון אנרגטי וחסכון כלכלי של כ-645 אש"ח לרשות המקומית. לאחרונה זכתה העיר במענק של המשרד בהיקף של כ-2 מליון שקלים להתקנת מערכות ייצור חשמל סולארי על גגות מבני ציבור וזוהי משימתכם הבאה. בהצלחה!"

 

מנכ"ל חברת החשמל, עופר בלוך"הפרויקט הזה משלב בין היכולות של חברת החשמל לבין צרכי העיר. אנחנו עושים את הפרויקט ברשויות ובערים נוספות ורוצים להרחיב את הפרויקט על מנת למנף ולהרחיב את האחריות של החברה בתחומים המצויים בליבת העשייה של החברהאני שמח שההשקה הראשונה מתרחשת דווקא בשדרות".

יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, אלוף ( במיל.) יפתח רון טל"לכאורה מדובר פה בסתירה - החברה פועלת להתייעלות אנרגטית למרות שתרוויח פחות. אבל התשובה היא כן, יש לנו מחויבות עמוקה לנושא ההתייעלות ולנושא הגנת הסביבה, ואנו גאים על כך. כל מגה וואט שמיוצר היום, הרבה יותר נקי מהמגה וואט שהוא מחליף. אבל המגה וואט הכי נקי, זה המגה וואט שאנחנו חוסכים ולא מייצרים. כזה הוא הפרויקט הזה. אם נמשיך ונקדם את העיקרון הזה, אפשר לחסוך סדר גודל של תחנת כוח בשנה, בראיה לאומית".עבור לתוכן העמוד