אזור תוכן ראשידלג על אזור תוכן ראשי

פסטיבל קולנוע דרום ה-16

פסטיבל קולנוע דרום התקיים זו הפעם ה-16 בשדרות

פסטיבל קולנוע דרום המתוקשר נפתח השבוע בסינמטק שדרות בנוכחות אלפי צופים. השנה הושק המיזם "בלי פחד", מפעל המלגות והמענקים ע"ש רונית אלקבץ ז"ל.

זוהי השנה ה-16 במספר בה שדרות מארחת את פסטיבל קולנוע דרום, שלאורך השנים יצר לעצמו שם של אחד המעניינים בתחום הקולנוע בישראל. את הפסטיבל ייסד פרופ' אבנר פיינגרלנט, ראש בית הספר לאמנויות הקול והמסך, שמארגן את הפסטיבל.

כמו בכל שנה, גם הפעם כלל הפסטיבל, לצד הקרנות סרטים, עשרות מופעי מוזיקה, שירה ומופעים מיוחדים ברחבת העירייה, באולם "צהלולים", בפאבים השונים ברחבי העיר והשנה הוצג הפסטיבל גם בנתיבות, באופקים וברהט.

לא מעט אירועים בולטים התקיימו השנה בפסטיבל ולא מעט אישים חשובים מעולם הקולנוע והתקשורת הגיעו לבקר בו ולצפות בסרטים שהוקרנו.

ביום ראשון התקיים אירוע הפתיחה במעמד מ"מ וסגנית ראש העיר, עו"ד יהודית אוליאל מלכה, ונשיא מכללת ספיר, פרופ' עמרי ידלין. אוליאל מלכה סיפרה על החשיבות הרבה שבקיום הפסטיבל בעיר שדרות וכן על התפתחות תחום התרבות בעיר, בהובלתו של ראש העיר, אלון דוידי. לאחר הברכות הוקרן בהקרנת טרום-בכורה הסרט "אווה" בכיכובם של אבי קושניר ואפרת בן-צור.

עוד קודם לאירוע הפתיחה, נחנכה תערוכת "נשים באדום" במתנ"ס הישן, במעמד ראש העיר ונשיא מכללת ספיר. ביוזמת מרכז חוסן שדרות, הקואליציה לטראומה, פסטיבל קולנוע דרום ועיריית שדרות, השתתפו 11 עובדות עירייה בסדנה מיוחדת בה דיברו על השנים הרבות בהן העיר הייתה תחת איום טילי החמאס ולבסוף הצטלמו לסרטוני ווידאו מרגשים וכן לתמונות סטילס. מנכ"ל העירייה, טל טורן, שהוביל את הפרויקט מטעם העירייה, אמר: "אצלנו בעירייה מאמינים שעובד טוב זה עובד שטוב לו ולכן חברנו, בדחיפתו ובתמיכתו המלאה של ראש העיר, למרכז חוסן, לקואליציה הישראלית לטראומה ולפסטיבל קולנוע דרום ליצירת פרויקט ייחודי הנותן מקום לחוויה המאוד ייחודית של להיות אישה בעיר שדרות שחווה כבר 16 שנים ירי טילים לעבר האוכלוסייה". עוד הוסיף טורן: "הסדנה הזו עזרה לאותן 11 נשים לעבד חוויות שעברו ואירועים שהתמודדו איתם. נשים הן כוח. יש להן אינטליגנציה רגשית, יכולת להכיל ותבונה. מידי יום באותם מבצעי לחימה, הן התמודדו עם עבודה קשה לצד תפקוד יומיומי כאימהות לילדים ובנות זוג".

ראש העיר, אלון דוידי, אמר: "פסטיבל קולנוע דרום מביא לידי ביטוי את היצירתיות של אנשי הדרום המספרים את הסיפור של הדרום ושל תושביו הנהדרים. הפסטיבל מוכיח שנה אחר שנה כי התברכנו בצעירים כישרוניים במיוחד וכראיה, ההכרה והערכה הרבה ליוצרים שהיא הרבה מעבר לגבולות האזור. אני מברך את היוצרים והיוצרות היקרים על כשרונם הרב". דוידי הוסיף ואמר: "פסטיבל קולנוע דרום מהווה חלק מהמערך התרבותי העשיר שקיים בעיר. עיריית שדרות בהנהגתי, שמה לעצמה למטרה לקדם את תחום התרבות ולהעניק לתושבי שדרות קשת תרבותית מגוונת ואיכותית. נמשיך לקדם את תחום התרבות בעיר ביתר שאת".

יוזם פסטיבל קולנוע דרום וראש בית הספר לאומנויות הקול והמסך, פרופ' אבנר פיינגלרנט אמר: "זו השנה ה-16 שלנו, וכיאה לגיל נראה שהפכנו למרדניים יותר. בכל שנה אנחנו בוראים את עצמנו מחדש אבל השנה הפתענו אפילו את עצמנו. בואו לרהט, שדרות, נתיבות ואופקים לשבוע של יצירה אחרת ושונה. השנה התמקדנו בקולנוע העומד במרכז המשולש בין אומנות, חברה ופוליטיקה. והקפנו אותו בקרנבל של מופעי מחול ומוסיקה שימשך עד השעות הקטנות של הלילה" .

 

 

עבור לתוכן העמוד