אזור תוכן ראשידלג על אזור תוכן ראשי

ראש העיר נאבק למנוע פיטורים ב'סינרג'י

ח"כ גפני לדוידי: "נמנע את המשך הפיטורים ב'סינרג'י"

 

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, ממשיך במאבקו למניעת פיטוריהם של עובדי מפעל "סינרג'י" הממוקם באזור התעשייה של העיר ומעסיק כ-200 עובדים, בהם תושבי שדרות. בדיון אתמול בוועדת הכספים של הכנסת, קיבל דוידי הבטחה מיו"ר הועדה, ח"כ משה גפני, כי חברת החשמל תגדיל את הזמנותיה מ"סינרג'י" וכך יימנע המשך הפיטורים. דוידי: "המפעל הזה חיוני לשדרות ולעוטף עזה, יש כאן עשרות מפרנסי משפחות".

 בחודשים האחרונים מתמודדת חברת "סינרג'י כבלים" עם קשיים כלכליים שאילצו אותה לפטר עשרות מעובדיה. החברה, הממוקמת באזור התעשייה של שדרות, מייצרת ומשווקת כבלי כוח להולכת חשמל. לפני כשנתיים וחצי קיבלה קרן ה"פרייבט אקוויטי פורטיסימו" את השליטה על "סינרג'י" במסגרת הסדר חוב. לפי הפרסומים בתקשורת, מהלך הקיצוצים שהחל לאחרונה נעשה בניסיון להציל את המשך פעילותה של "סינרג'י", על רקע הקושי שלה להתמודד עם תנאי השוק המאתגרים והפסדים ניכרים המוערכים בכמה עשרות מיליוני שקלים בשנה. היבוא המקביל מטורקיה זול ב-20%.

ראש העיר, אלון דוידי, נכנס לתמונה לפני מספר שבועות כאשר דבר הפיטורים הצפויים הגיע לאוזניו. בין המפוטרים גם תושבי שדרות. דוידי הפעיל לחצים כבדים כדי לצמצם את כמות המפוטרים, לאחר שהבין שעל מנת שהמפעל ימשיך להתקיים, הוא חייב לבצע תכנית התייעלות.

חברי ועדת הכספים של הכנסת התכנסו ביום שלישי לדיון בנושא תחת הכותרת "נרתמים להצלת מפעלים בפריפריה". חברי הועדה נרתמו על מנת להניע את המדינה לפעול במהירות כדי למנוע את סגירת המפעל שהוא חיוני והוא מועדף וגם ממוקם בפריפריה. את הדיון יזמו יו"ר הועדה, ח"כ משה גפני, וח"כ מיקי לוי.

ח"כ גפני אמר: "אסור לנו ואסור למדינה לאפשר מצב כזה של פיטורי עובדים בשדרות. המציאות הזו שמפעל סינרג'י נקלע לקשיים, כשהסיבה העיקרית לכך היא שחברת החשמל הורידה את היקף הרכישות של כבלים מהמפעל ועתה מגיעים לפיטורי עובדים, היא בלתי נסבלת". עוד אמר גפני: "אנחנו מבקשים ממנהל המפעל לעצור את הפיטורים על-מנת לתת לנו שהות לטפל בעניין הזה. נעשה הכל כדי שהבעיה תבוא על פיתרונה. חברת החשמל תגדיל את הרכש מכם וזה ממוסמך. אם אשמח שהעובדים מפוטרים בחודש הקרוב, אז אני לא במשחק. תעשו מאמץ שהעובדים לא יפוטרו".

מנכ"ל חברת "סינרג'י כבלים", אפרים קולטין, אמר בדיון: "אנחנו מפעל שהוגדר בעדיפות לאומית והלקוח החשוב ביותר שלו חברת החשמל. כדי להתקיים חייב נתח שוק: 1. חברת החשמל. 2. כבלים לתשתיות לבנייה, לבנייה רוויה. מפעלים מסוג זה בעולם כולו בנויים על צריכת חברת החשמל המקומית והשוק המקומי עד 1,000 ק"מ".

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, שכאמור השתתף בדיון, אמר: "מדובר באנשים ששפכו כסף על המפעל הזה, לא מפעל שמבקש לעשות סיבוב על המדינה ולקחת כסף. זה מפעל שעובד וששמו עליו כסף. מדובר בעובדים מבוגרים, לא כאלה שניתן לעשות להם הסבה למשהו אחר. 45-55 אנשים שמפרנסים משפחות". עוד הוסיף דוידי: "זהו מפעל טוב ואחד ממשלמי הארנונה הגדולים ביותר שלי. חשיבות רבה לעיר שדרות ולעוטף עזה. מפעל חיוני גם בשוטף וגם במלחמות. הפתרון שלי הוא להסדיר את הרגולציה, אין תחרות הוגנת. לא ייתכן שבהסכמי גג נדבר על אזורי תעשייה חדשים ומצד שני נקבור מפעלים".

 

עבור לתוכן העמוד