אזור תוכן ראשידלג על אזור תוכן ראשי

משהו טוב קורה בשדרות

משהו טוב קורה בשדרות

74% מתושבי שדרות מרוצים מתפקודו של ראש העיר, אלון דוידי ו-74% יישארו בשדרות גם אם תהיה להם אפשרות לעבור למקום אחר. כך עולה מסקר שביעות רצון שביצע עבור העירייה מכון הסקרים "מאגר מוחות", שנתיים בדיוק לאחר שביצע סקר דומה בעיר. דוידי הצהיר השבוע: "האגף לשירות לתושב יהיה מעתה כפוף אלי".

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, הציג השבוע למנהלי האגפים בעירייה ומנהלי החברות העירוניות, את תוצאות סקר שביעות הרצון שבוצע בעיר בחודש מאי האחרון, על-ידי "מאגר מוחות" – מכון מחקר וייעוץ בינתחומי. דוידי שיבח את סגניו, את מנכ"ל העירייה, טל טורן, את מחזיקי התיקים, את מנהלי האגפים והמחלקות ואת כלל עובדי העירייה על עבודתם במהלך השנים שאת תוצאותיה רואים בסקר.

הסקר בא לבחון חמישה נושאים עיקריים – את שביעות רצון התושבים מהמגורים בעיר, את שביעות רצון התושבים מתפקודם הכללי של העירייה וראש העיר, את שביעות רצון התושבים משירותי העירייה בתחומים השונים, את עמדות התושבים בנוגע לכיווני ההתפתחות של העיר וזיקת התושבים לעיר במונחים של המשך מגורים ונכונות להמליץ לאחרים לגור בעיר.

במסיבת עיתונאים שהתקיימה לרגל תוצאות הסקר, הצהיר דוידי הצהרה משמעותית, לפיה האגף לשירות לתושב יהיה כפוף ישירות אליו וזאת מתוך כוונה להיות כל הזמן עם היד על הדופק בנושא השירות אותו מקבלים התושבים. 

74% מהנשאלים השיבו כי הם מרוצים ומרוצים מאוד ממגוריהם בשדרות (29% מרוצים, 45% מרוצים מאוד). לשם השוואה, ב-2015 אחוז המרוצים והמרוצים מאוד יחד עמד על 58%

לשאלה עד כמה אתם מרוצים מתפקוד העירייה כיום, השיבו 29% שהם מרוצים מאוד ו-28% שהם מרוצים ובסה"כ 57% מרוצים מהתפקוד, עלייה של 15% מהסקר לפני שנתיים, אז עמד הנתון על 41%.

ראש העיר, אלון דוידי, זכה בסקר לנתונים מחמיאים במיוחד, כאשר 50% מהנשאלים ענו שהם מרוצים מאוד מתפקודו ו-24% מרוצים וביחד 74% מרוצים מתפקודו של ראש העיר. ב-2015, שנתיים לאחר שנבחר, אחוז המרוצים מדוידי היה 64%. בתגובה לנתונים על תפקודו, הגיב דוידי ואמר: "ללא ספק הנתון הזה מעודד. האמון שאני מקבל מתושבי העיר הן מסקר וזה והן ביום יום, בהודעות, ברחוב, ברשתות החברתיות ועוד, ממלא אותי בכוח ליזום, לעשות ולהמשיך להוביל את העיר קדימה. אני מודה לתושבי העיר היקרים, הם הסיבה להמשך העשייה למען העיר ולמען ילדינו".

הסקר גם בדק את שביעות רצון התושבים מתפקודם של האגפים השונים בעירייה. עלייה לאין שיעור נרשמה באגף שפ"ע (שיפור פני העיר), כאשר 58% מהמשיבים השיבו שהם מרוצים ומרוצים מאוד מתחום הניקיון, פינוי אשפה וחזות פני העיר. זאת, לעומת 36% בלבד לפני שנתיים.

56% מהנשאלים השיבו שהם מרוצים ומרוצים מאוד מתחום הפיתוח ושיפוץ תשתיות ומבני ציבור. מדובר בעלייה של 15% מהסקר הקודם ב-2015.

גם תחום פיתוח פתרונות דיור זכה לעלייה מרשימה עם 52% לעומת 34%. תחום פיתוח מקומות תעסוקה עמד ב-2015 על 19% מהמשיבים שהשיבו שהם מרוצים ומרוצים מאוד ובסקר השנה נרשמה עלייה גם בתחום זה ל-41%.

73% מהנשאלים השיבו שהם מרוצים ומרוצים מאוד מתחום המעונות וגני הילדים, 15% יותר מהסקר לפני שנתיים.

תחום התרבות והפנאי הנו תחום עליו מושם דגש רב בעירייה באמצעות המתנ"ס העירוני שמפיק את מירב האירועים. 64% מהנשאלים מרוצים ומרוצים מאוד מאירועי התרבות והבידור בעיר, לעומת 44% בלבד בסקר לפני שנתיים. פעילות המתנ"ס לבד עודנה באחוז גבוה עם עלייה קלה – מ-68% ל-72% מרוצים ומרוצים מאוד.

פעילות ואירועים לגמלאים וקשישים – 64% השיבו שהם מרוצים ומרוצים מאוד, לעומת 57% ב-2015.

בעלי הדעה נשאלו האם הם מסכימים עם האמירה לפיה "משהו טוב קורה בשדרות"? 76% השיבו שהם מסכימים, 13% ענו "ככה ככה" ו-11% לא הסכימו.

כשנשאלו התושבים באיזו מידה שדרות התפתחה בשלוש השנים האחרונות, רוב מוחלט מהם, 84%, השיבו ששדרות התפתחה בכיוון הנכון. הנשאלים נשאלו גם לגבי העתיד, כפי שנשאלו בסקר לפני שנתיים. אז אמרו 78% שהם מאמינים ומאמינים מאוד שהעיר תתפתח נכון בשנים הקרובות ואילו הפעם 87% השיבו כך.

מתוך הרצון להשתפר ולשפר כל הזמן, נשאלו הנסקרים "מה הדבר החשוב ביותר שהיו רוצים שהעירייה תשפר או תשנה בעיר?". במקום הראשון ולא במפתיע, השיבו 21% ניקיון וחזות העיר, אחר-כך תשתיות (כבישים, ביוב תאורה) – 12%, שיפור מערכת החינוך – 11%, פיתוח מקומות תעסוקה ועזרה לעסקים – 6%, שיפור היחס והשירות לתושב כולל במוקד 106 – 5%, קידום תרבות, בידור ופנאי – 4%, פתרונות דיור – 4%, קידום פעילויות ופנאי לילדים ונוער – 3%.

כפי שראש העיר אומר בכל מקום שהדבר שהוא הכי אוהב בשדרות אלה האנשים החמים, כך גם עלה מהסקר בשאלה "מה הדבר שאתה הכי אוהב בשדרות?" 38% מהנשאלים ענו שהם הכי אוהבים את תושבי העיר ואת האוכלוסייה החמימה. 13% השיבו שהם הכי אוהבים את האווירה הנעימה והשקטה ו-9% השיבו שאת הכל.

התושבים נשאלו אם היו עוברים למקום אחר, במידה והיו יכולים, או נשארים בשדרות. רוב גדול מבעלי הדעה (74%) היו נשארים בשדרות ורק כרבע (26%) היו מעדיפים לעבור למרכז הארץ או למקום אחר בדרום. ב-2015 עמד הנתון של המעוניינים במעבר על 66%.

בסקר רואיינו 1,037 תושבי שדרות, מהם 52% נשים ו-48% גברים. מכלל המשיבים 24% עולים חדשים ו-76% ילידי הארץ או עולים ותיקים. הגיל הממוצע של הנסקרים הוא 45. טעות הדגימה ביחס לאומדנים השונים היא 3.0%.

ראש העיר, אלון דוידי, הגיב על הסקר, ואמר: "הסקר מראה שמשהו טוב קורה בשדרות זהו לא סתם סלוגן, אלא דבר שאכן קורה. השנים החולפות היו שנים של עשייה והתפתחות מואצת בכל תחומי החיים בעיר. בשנתיים האחרונות עשינו קפיצת מדרגה של ממש באמון התושבים בעיר, בהרגשה הכוללת מהחיים פה ובביטחון כי אנו מתקדמים אל עבר הגשמת החזון להפיכת שדרות לבירת הנגב המערבי". עוד הוסיף דוידי: "תוצאות הסקר מוכיחות כי תושבי העיר רואים ומרגישים את השינוי. עם זאת נותרה עוד עבודה רבה לפנינו. הסקר משקף עבורי ועבור מנהלי האגפים והמחלקות בעירייה את המצב לאשורו. מתוצאות הסקר נוכל לבחון כל תחום ותחום גם לפי חתך גיל וגם לפי פרמטרים נוספים אותם בדקנו. כך אנו יכולים לפעול באופן יעיל לטובת שיפור ותיקון כי בסופו של דבר מדובר בכלי עבודה מצוין עבורנו".

עבור לתוכן העמוד