אזור תוכן ראשידלג על אזור תוכן ראשי

"טיפת זהב" בשדרות

מתכננים את החיים החדשים ב"טיפת זהב"

בשורה ליוצאים לפנסיה בשדרות: בקרוב ייפתח בעיר מרכז "טיפת זהב" – מרכז שירותי שיענה על כלל צרכיהם של הגמלאים בעיר, כמו בריאות, ייעוץ כלכלי, התנדבות בקהילה ועוד.

השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, ביקרה בשבוע שעבר בשדרות וחתמה על אמנת ההקמה של "טיפת זהב" בעיר, שתשרת את כלל אשכול הנגב המערבי, כולל העיר אופקים והמועצות האזוריות בסביבה. 

עם ההתפתחויות הטכנולוגיות, תוחלת החיים עלתה באופן משמעותי בעשורים האחרונים. זו תופעה מבורכת לכשעצמה, אך הזדקנות האוכלוסייה, קרי העלייה בשיעור האזרחים הוותיקים באוכלוסייה, מציבה את המדינות המתקדמות בפני אתגרים חברתיים וכלכליים.

בישראל, עלתה תוחלת החיים למן הקמתה ב-15 שנה, ואם בעבר אדם שיצא לפנסיה חי בממוצע חמש שנים מצאתו לפרישה ועד פטירתו, כיום, אזרח ותיק חי כ-20 שנה לאחר צאתו לפנסיה, ומרביתן בבריאות וחיוניות.

המשמעות היא שיש צורך אסטרטגי להיערך לתופעה החיובית, יש פרק חיים חדש שטרם התגבשה מדיניות סדורה כלפיו.

ביוזמה משותפת של מנהלת האגף לשירות לתושב ויועצת ראש העיר לענייני גמלאים, הילה אלימלך, והשרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, ובהובלתו של ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, נוצר מיזם "טיפות זהב", מרכזי הכוון לאזרחים ותיקים להתמודדות ואוריינטציה בפרק החיים החדש. עם צאתו לפנסיה, יגיע האזרח הוותיק למרכז "טיפת זהב", שעתיד להיות בשנים הקרובות בפריסה ארצית, ושם יקבל כלים להשתלבות בחייו החדשים. במרכז יקבל האזרח הוותיק הכוונה רפואית, תזונאית, ספורטיבית, תעסוקתית, תרבותית ועוד. הרעיון הוא להעמיד את מלוא הכלים לזיקנה פעילה - אזרחים ותיקים עובדים, מתנדבים, מבלים, לומדים ובריאים.

המרכז בשדרות, שמוקם בשיתוף מחלקת "אשל" של ארגון הג'וינט, הוא הראשון שיקום מבין שמונה מרכזי "טיפות זהב" שישמשו פיילוט, ובשנים הבאות בפריסה ארצית. המרכז יוקם בתוך מבנה במתחם המקיף הכללי ע"ש גוטוירט וצפוי להיחנך בתחילת השנה הבאה.

על האמנה להקמת המרכז בשדרות חתמו השרה גמליאל, ראש העיר, אלון דוידי, מנכ"ל המשרד, אבי כהן, ומנכ"ל ג'וינט ישראל-אשל, יוסי היימן.

בישיבה מקצועית עם השרה גמליאל וצוות משרדה, אמרה השרה: "טיפות זהב היא בשורה היסטורית, צעד משמעותי בדרך להיערכות אסטרטגית של המדינה לתופעה המבורכת של עליית שיעור האזרחים הוותיקים באוכלוסייה. ישראל היא מדינה מובילה בעולם בתוחלת החיים, חשוב שתוביל גם בתנאי החיים של האזרחים הוותיקים. מרכזי 'טיפות זהב' יעניקו את מלוא הכלים לאזרחים הוותיקים להתמודד כראוי עם אתגרים הפרק החדש בחייהם עם צאתם לפרישה".

מנהלת האגף לשירות לתושב ויועצת ראש עיריית שדרות לענייני גמלאים, הילה אלימלך: "במסגרת היכרותי הרבה עם ציבור הקשישים והגמלאים בשדרות, מתוקף תפקידי הקודם, ולמידת צרכיהם, אני שמחה על הצעד המשמעותי שעשינו עם המשרד לשוויון חברתי להקמת מרכז 'טיפת זהב' בשדרות. תושבי העיר יקבלו שם את המענה הטוב ביותר בנושאים השונים, כמו פנסיה, בריאות, התנדבות בקהילה ונושאים חשובים אחרים".

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי: "חתמנו היום על אמנה משמעותית ששותפים אליה רשויות חשובות, כמו המשרד לשוויון חברתי בראשות השרה גמליאל וארגון ג'וינט ישראל. אנחנו מתוודעים כל העת להארכת תוחלת החיים של תושבינו ועלינו לדאוג למלא אחר צרכיהם ומבוקשם, למען חיים טובים ובריאים גם כשהם יוצאים ממעגל העבודה. כבר בימים אלה אנו דואגים לשעות הפנאי שלהם עם פעילויות מגוונות וענפות במסגרת 'גמלאים ונהנים' ונמשיך לעשות זאת בתחומים נוספים".

עבור לתוכן העמוד