אזור תוכן ראשידלג על אזור תוכן ראשי

מהפך בשכונת הזית בשדרות

מהפך בשכונת הזית בשדרות

עיריית שדרות יוצאת לפרויקט מקיף בשכונת הזית שיכלול טיפוח וגינון השטחים הפרטיים הסמוכים לבניינים, יצירת פינות ישיבה נוחות נגישות ומוצללות, הוספת תאורת רחוב וכן תאורה סולארית בכניסות לבניינים.

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, התבשר בשבוע שעבר על-ידי השר להגנת הסביבה, כי העירייה זכתה בקול קורא בסך 7.9 מיליון שקלים לטובת פרויקטים סביבתיים בעיר. הקול קורא נועד לסייע בעידוד טיפוח סביבתי בשכונות טעונות טיפוח.

לפי התכנית שהכינה העירייה יחד עם החברה הכלכלית לפיתוח שדרות, שתנהל את תכנון הפרויקט, תלווה ותוביל את הביצוע שלו, יתבצע תכנון טיפוח לשכונת הזית, הנמצאת בין הרחובות השיטה, בן יהודה, הבנים ויגאל אלון. שכונה זו מאוכלסת ברובה על-ידי משפחות מבוגרות, עולים מחבר העמים ומשפחות ותיקות שברובם הנם זוגות מבוגרים או עריריים וחלקם עם מוגבלות תנועתית. 

העבודה על התכנית תתבצע בשיתוף תושבי השכונה וכך גם התחזוקה לאורך השנים תהיה כעבודה קהילתית דרך עובדי הקהילה ועובדי מנהלת השכונה, בני נוער ומתנדבים.

בעקבות ירי הטילים במהלך השנים לעבר העיר שדרות וכחלק מההגנה על העורף ובעקבות החלטת הממשלה למגן את בתי התושבים, נבנו מרחבים מוגנים גם בשכונת הזית. הוספת המרחבים המוגנים יצרה שינוי בבינוי שפגע בגינון במרחב המשותף בשבילים ויצר צפיפות ואי התאמה במרחב.

במסגרת התכנית, ישולבו מערכות השקיה ממוחשבות ויוקמו פינות ישיבה נוחות, נגישות ומוצללות לתושבי השכונה. בפינות הישיבה, שיהיו מוצללות ומוארות מפאנלים סולאריים, ישולבו שולחנות משחק שונים.

כמו כן, יוסיפו תאורת רחוב נעימה ונמוכה בין שבילי הבניינים, כאשר הזנת התאורה תהיה ממערכת סולארית שתותקן על גגות מבני הציבור. בקומות הכניסה של הבניינים יותקן פאנל סולארי עם תאורה לטובת האוכלוסייה המבוגרת המתגוררת במקום.

בין הבניינים יתוכננו גינות מאכל וירק, מה שיאפשר תעסוקה לתושבי השכונה וטיפול באותן גינות יחד עם הצוות הקהילתי שישלב את חניכי וחניכות תנועות הנוער.

הפרויקט, בו ייכללו כ-40 בנייני מגורים, ייצא לדרך כבר בזמן הקרוב וצפוי להסתיים בחודש אוגוסט שנה הבאה.

אחד האלמנטים החדשניים והמיוחדים בפרויקט הוא שההכנסות ממכירת החשמל של הפאנלים הסולאריים לחברת החשמל, בסך מאות אלפי שקלים בשנה,  יוחזרו לתושבים לטובת עלות אחזקת הגינון.

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי: "במסגרת השקעתנו הרבה בשכונות הוותיקות והאמירה שלנו שמחזירים את שדרות לתושבים, אני שמח לבשר על פרויקט דגל בשכונת הזית, שיעשה מהפך של ממש בשכונה וברחובות הסמוכים לה. התושבים ייהנו מגינות ירוקות, פינות ישיבה ואור במשך כל שעות היממה וכולם ירוויחו מזה. נמשיך בפרויקטים גם בשכונות הנוספות ואני משוכנע שבסופו של דבר נגיע לכל הרחובות ונבצע גם בהם מהפך".

 

 

עבור לתוכן העמוד