אזור תוכן ראשידלג על אזור תוכן ראשי

קהילות בבתי הכנסת בשדרות

קהילות בבתי-הכנסת בשדרות

 

שדרות עם הפנים לקהילה – במטרה להעצים את קהילות בתי הכנסת וחוסנם בשגרה ובחירום, הושק השבוע פרויקט "קהילות", בו לקחו חלק רבני וגבאי בתי הכנסת בעיר. ראש העיר אלון דוידי: "מדובר ברעיון מבורך, חשוב מאוד שבתי הכנסת יהיו קהילתיים".

 

באירוע שאליו הגיעו רבני וגבאי בתי הכנסת בשדרות הושק ביום ראשון השבוע פרויקט "קהילות". מדובר במיזם משותף למרכז חוסן, האגף לתרבות יהודית, היחידה לעבודה קהילתית והמועצה הדתית שדרות. במסגרת הפרויקט יינתנו לבתי הכנסת כלים, ידע ומידע ליצירת קהילה מגובשת סביב בית הכנסת, יתקיימו ימי עיון וסדנאות של מרכז חוסן להעצמת החוסן הקהילתי בבתי הכנסת. כמו כן, יקבלו הגבאים את כל הנדרש כדי לנהל את הקהילה בצורה מקצועית וארגונית.

באירוע השתתפו ראש העיר, אלון דוידי, סגן ראש העיר, אלעד קלימי הממונה על האגף לתרבות יהודית, יו"ר המועצה הדתית, הרב אורן מלכה, מנהלת מרכז חוסן שדרות, הילה ברזילי-גונן ומנהל היחידה הקהילתית, אבנר חי.

דוידי, שפתח בדבריו את האירוע, חידד את הצורך החברתי-קהילתי של הפרויקט, בעיר שידעה ימים פחות יפים מבחינה ביטחונית. כמו כן, הדגיש את העובדה שהעירייה מצידה עושה הכל למען תושבי העיר בכל הקשור לפעילויות קהילתיות ושכונתיות שחשוב מאוד לשלב אותן יחד עם בתי הכנסת. דוידי הודה למרכז חוסן על הנכונות להוביל את הרעיון המבורך והחשוב.

"אני סמוך ובטוח שרבני וגבאי בתי הכנסת ישתפו פעולה עם הפרויקט וישתתפו בפעילויות ובמפגשים. חשוב לי להוקיר אתכם ולתת ביטוי להערכה שלי לפעילותכם שהיא לשם שמים וללא תמורה", סיכם ראש העיר את דבריו.

קלימי דיבר על הרעיון של קהילתיות בבית הכנסת ועל הצורך החברתי שבדבר. "בית כנסת הוא המרכז של השכונה, חשוב מאוד שהפעילות של בית הכנסת תצא החוצה לשכונה ותהיה קהילתית יותר ומזמינה יותר". כמו כן, הרחיב קלימי על מטרת הפרויקט להפוך את בית הכנסת לקהילה. "קהילה מגובשת ומאוחדת היא קהילה חזקה יותר שתדע להתמודד במצבי חירום מול האתגרים הקהילתיים השונים ויודעת בשגרה להוות מוקד משיכה לקהלים מגוונים סביב בית הכנסת", אמר.

בנוסף לגופים שהוזכרו, שותפים בפרויקט גם עמותת "רעות" ו"מעייני הישועה".

הרב אורן מלכה שיבח את שיתופי הפעולה של הגורמים העירוניים שחברו יחד למען הצלחת הפרויקט וסיפר על קורס מיוחד של הגשת עזרה ראשונה שיתקיים במסגרת הפרויקט ע"י "איחוד הצלה". בקורס ישולב נושא הגשת עזרה ראשונה נפשית במצבי חירום ע"י צוות מרכז חוסן. בסיום הקורס יקבל כל בית כנסת שיהיה מעוניין בכך, סבסוד של חמישים אחוזים על ארון עזרה ראשונה שיותקן בבית הכנסת ובו יהיה הציוד הנדרש להצלת חיים שמאובזר ע"י ארגון "איחוד הצלה".   

בסיום האירוע הוענק לכל בית כנסת שי מיוחד של "ערכת הגבאי". מדובר בערכה ובה יהיו מוזנים שמות המתפללים ופרטי הקשר עימם, תאריכים משמעותיים שלהם ועוד. בכך יהיה לבאי בית הכנסת כלים ליצירת קהילה בתוך בית הכנסת.

 

 

 

 

 

 

 

 

עבור לתוכן העמוד