אזור תוכן ראשידלג על אזור תוכן ראשי

תעודת הצטיינות ליחידת קידום הנוער בשדרות

הגדל

תעודת הצטיינות ליחידת קידום הנוער בשדרות

ערב סיומה של שנת תשע"ח, נבחרה היחידה לקידום נוער בעיריית שדרות ליחידה מצטיינת במחוז דרום. זאת, על תרומתה המיוחדת של היחידה בהתפתחות תחום החינוך והטיפול של בני נוער מנותקים בסיכון בעיר שדרות.

אות כבוד נוסף לעיריית שדרות בשנת 2018 ובסיומה של השנה העברית תשע"ח. מחוז דרום במשרד החינוך בחר להעניק תעודת הצטיינות ליחידה לקידום נוער באגף החינוך-עיריית שדרות, בניהולה של יפה מלסה. "על עשייה מאומצת וענפה לפיתוח מענים ייחודיים לנוער בסיכון ונוער מנותק", נכתב על התעודה.

היחידה בשדרות הינה חלק בלתי נפרד מאגף החינוך הפועל על רצף חינוכי טיפולי, החל מהגברת ההתמדה במסגרות הלימודים, מניעת נשירה וכלה בטיפול בבני נוער מנותקים. עבודת היחידה מבוססת על החזון, המטרות והיעדים שפותחו בתהליך פיתוח מקצועי, תוך שמירה על ערכים אותם מובילים משרד החינוך וההנהגה העירונית, שהם: הישגים לימודיים, שאיפה למצוינות, שוויוניות, התפתחות אישית ואפשרות למימוש עצמי.

היחידה בשדרות הינה יחידה לומדת העוסקת באופן תמידי בפיתוח תהליכים, כלים ויישומם בעבודה עם בני הנוער, בהתאם לתוכנית עבודה מקושרת וממוקדת מטרה, מדדי הצלחה ובקרה וגיוס משאבים. צוות היחידה שואף למצוינות בכל תחומי העשייה החינוכית ומתגייס כולו להובלת תכניות הליבה  ואף מעבר לכך, יוזם תכניות פורצות דרך בתחומי החינוך, ההשכלה והטיפול, כגון: קשר והפעלת קבוצות הורים בעשייה ומעורבות בתהליכים, מסע שורשים באתיופיה, מעורבות והתנדבות בקהילה, פיתוח מנהיגות צעירה ועוד.

בעשייה המשמעותית של היחידה לקידום נוער שמובילה היחידה, היא שמה דגש על שילובם של בני הנוער המנותקים חזרה למעגל הנורמה החברתית והקהילתית.

בשנת תשע"ט 53 נערים ונערות קיבלו מענים לצרכיהם בתחומי הליבה השונים:

ליווי אישי באמצעות קשר משמעותי של עובד חינוכי-טיפולי עם כל נער/ה, מתן שירותים חינוכיים טיפוליים (פרטני וקבוצתי) לגיבוש תפיסת העתיד ולמימוש הפוטנציאל בתחומי הליבה: התעסוקה, השירות הצבאי, המעורבות והתנדבות בקהילה, השתלבות חברתית בקהילה, מנהיגות חברתית ומניעת התנהגויות סיכון. כמו כן, חיזוק הקשר עם ההורים ושיתופם בתהליך החינוכי טיפולי.

בתחום החינוכי היחידה העניקה מערך לימודי שהתבצע במסגרת תכנית היל"ה - באמצעות בניית תכנית לימודים (חליפה אישית) לכל נער/ה, תוך בחינת היכולות, המסוגלות והקשיים. מיקוד במסלולי לימוד תוך שמירה על גמישות של צורך, מקום  וזמן. ביחידה מודים לצוות ההוראה הפדגוגית על ההשקעה וההתמדה בכל נער ונערה. תכניות הלימודים במערך החינוכי מיועדות לשילוב מניתוק או להשלמת השכלה לתעודה פורמלית. תכנית היל"ה הציעה מגוון מסלולי לימוד כגון: מסלול להקניית קריאה וכתיבה (זריחות), מסלולי לימודים לרכישת תעודה של 8-12 שנות לימוד ומסלול לבגרות חלקית ומלאה בהתאם ליכולות הנער/ה.

מנהלת היחידה לקידום נוער בשדרות, יפה מלסה: "ראשית, אני מודה להנהגת העיר על האמון ביחידה ובפעילות שלה, בלי זה לא היינו מגיעים להישגים האלו. שנית, קיים ביחידה צוות מקצועי עם נשמה ונתינה, צוות מדריכי חינוך, טיפול וצוות מורים מקצועי, שעושים הכל כדי שכל תלמיד יתקדם ויסיים את מסלול לימודיו. חשוב גם לציין, שהמנחים של משרד החינוך מלווים אותנו בתחום ההשכלה והטיפול ואיתנו בכל אתגר והתייעצות".

עבור לתוכן העמוד