אזור תוכן ראשידלג על אזור תוכן ראשי

עובדי העירייה למען התושבים – גם בחירום

הגדל

עובדי העירייה למען התושבים – גם בחירום

תושבי שדרות התמודדו השבוע עם היממה הקשה ביותר מאז מבצע "צוק איתן", כאשר אזעקת "צבע אדום" נשמעה בעיר 20 פעמים בעקבות שיגורן של עשרות רקטות ופצצות מרגמה. 8 רקטות התפוצצו בשטחי העיר וגרמו לנזקים, נפגעים בגוף ובנפש. צוותי העירייה ומרכז חוסן הגיעו לכל הזירות והעניקו טיפול וסיוע לתושבים.

העיר שדרות התמודדה השבוע עם מציאות מורכבת, עת נשמעו במשך 24 שעות, מיום שני אחה"צ ועד יום שלישי אחה"צ 20 אזעקות "צבע אדום" ו-8 רקטות נפלו ברחבי העיר. עשרות רקטות יורטו בידי מערכת "כיפת ברזל" ואחרות נפלו בשטחים פתוחים. האזעקה הראשונה נשמעה ביום שני בשעה 16:42 והאחרונה ביום שלישי בשעה 15:24. ביום שלישי בשעה 16:45 הוכרזה הפסקת אש.

אחת מהרקטות שהתפוצצו בשדרות פגעה ליד מפעל באזור התעשייה, שלוש רקטות נפלו בשכונה בעיר וגרמו נזק קל לבניין, פגיעה בכבל חשמל שגרמה להפסקת אש למשך מספר שעות ורקטה שפגעה בצוברי גז של עסק, מה שגרם לשריפה שנמשכה שעות רבות. לוחמי האש פעלו במקום וחיכו שכל הגז בצוברים ייגמר.

צוותי החירום וההצלה, בהם מד"א, משטרה ואיחוד הצלה, טיפלו בכל הזירות ופינו לבית החולים "ברזילי" מאשקלון נפגעים מרסיסים. עובדים סוציאליים של אגף הרווחה בעיריית שדרות הגיעו לזירות, דיברו עם התושבים והעניקו סיוע. במרכז חוסן בעיר התקבלו 150 פניות של תושבים הזקוקים לטיפול רגשי. ביום שלישי הגיעו עובדי המרכז ל-90 בתים בעיר.

 

 

 

 

במוקד לשירות ומידע לתושב התקבלו במהלך היומיים למעלה מ-750 שיחות מתושבים בנושאים שונים. בין השאר, תושבת שנחסמה בצומת יד מרדכי בשל סגירת הציר וסייר המוקד, ציון עזרא, נסע להביא אותה לעיר, תושבת שלא הצליחה לסגור את דלת הממ"ד וקיבלה סיוע מהסייר, חלון של ממ"ד שלא נסגר, כלבה שהלכה לאיבוד, אותרה על-ידי מתנדב איחוד הצלה שנכח במוקד וזיהה אותה מפוסט שפורסם בפייסבוק, המוקד יצר קשר עם הילדה והיא התאחדה עם כלבתה.

לפי הנחיות פיקוד העורף, בוטלו הלימודים ביום שלישי ולכן עובדי אגף החינוך ומנהלי בתי הספר היו בקשר עם התלמידים וצוותי ההוראה לגבי למידה מרחוק.

עובדי השירות הפסיכולוגי-החינוכי (שפ"ח) הגיעו ביום רביעי למוסדות החינוך וטיפלו בילדים עם רמת חרדה גבוהה, בין השאר באמצעות הרפיות, תרגילי דמיון מודרך ופעולות של פסיכואדוקציה.

במוקד לשירות ומידע לתושב התקבלו במהלך היומיים כ-600 פניות מתושבים בנושאים שונים. בין השאר, תושבת שנחסמה בצומת יד מרדכי בשל סגירת הציר וסייר המוקד, ציון עזרא, נסע להביא אותה לעיר, תושבת שלא הצליחה לסגור את דלת הממ"ד וקיבלה סיוע מהסייר, חלון של ממ"ד שלא נסגר, כלבה שהלכה לאיבוד, אותרה על-ידי מתנדב איחוד הצלה שנכח במוקד וזיהה אותה מפוסט שפורסם בפייסבוק, המוקד יצר קשר עם הילדה והיא התאחדה עם כלבתה.

ראש העיר, אלון דוידי, שהיה מתוכנן לנסוע לועידת "ערים חכמות" בברצלונה, ביטל בשל המצב את נסיעתו, הגיע לזירות השונות, שוחח עם התושבים, קיים הערכות מצב עם ראשי המכלולים במרכז ההפעלה ועם גורמי הצבא הרלוונטיים. דוידי קרא באמצעי התקשורת לתושבים להישמע להנחיות ההתגוננות ולא להתקהל במקום הנפילות. בנוסף, חיזק את כוחות הביטחון וההצלה. לאחר ההכרזה על הפסקת האש, הוציא דוידי הודעה לתקשורת, בה אמר: "עברנו יממה קשה ביותר עם מאות רקטות שנורו על שדרות ויישובי הדרום. הייתה כאן כתישה אמיתית של החמאס ולצד הפעילות של צה"ל בעזה, אני בתחושה שאינה משתנה, כי רק מבצע צבאי רחב דמוי 'צוק איתן' יביא עמו

 

את השקט לו אנו מייחלים ומצפים. תחושות התסכול והאכזבה של תושבי העיר מובנות לנו וקשה שלא להזדהות איתן. אמירתי היא ברורה וחד משמעית – אסור לאפשר לחמאס ולארגוני הטרור להכתיב לנו את סדר היום העירוני, לא עוד! אני רואה לנגד עיניי קודם כל את התושבים שלנו, קורבנות הטרור מעזה מזה 18 שנה. להפסקות האש המדומות הללו אין תכלית והדבר כבר הוכח. בתקווה ללילה וימים שקטים לכולנו".

ביום רביעי הגיע לביקור וסיור בעיר מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף במיל' אודי אדם, ששמע מדוידי, ממנכ"ל העירייה, טל טורן, ומהקב"ט, דוד שניאור, על פערי מיגון קיימים וצרכים מיידיים. בנוסף, נפגש דוידי עם מנכ"ל משרד ראש הממשלה, יואב הורביץ, נפגש איתו במרכז טיפול באמצעות בעלי חיים והעלה בפניו את תחושות התושבים. גם מנכ"ל משרד העבודה והרווחה, ד"ר אביגדור קפלן, הגיע לביקור עם אנשי מחוז דרום.

עבור לתוכן העמוד